01.07.2020/10:55

Posłowie PSL: Wielkie sieci handlowe wprowadzają polskich konsumentów w błąd

Stefan Krajewski i Urszula Pasławska - posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego/Koalicji Polskiej - pytają Ministerstwo Rolnictwa o politykę względem dużych sieci handlowych, jak również o potencjalne działania ustawodawcze mające na celu wsparcie tworzenia spółdzielni produkcyjno-handlowych.

- Coraz liczniejsze są przypadki wykrywania przypadków wprowadzania w błąd polskich konsumentów przez wielkie sieci handlowe. Produkty sprowadzane z zagranicy oznaczane są na półkach sklepowych jako polskie, przez co mają zachęcić Polaków do zakupu w imię patriotyzmu gospodarczego, ale także przywiązania do jakości polskiego produktu. Niestety te nieuczciwe praktyki nie są obecnie w żaden sposób zwalczane, choć w jawny sposób łamią zapisy ustawy o nieuczciwej konkurencji - twierdzą przedstawiciele PSL w interpelacji.

Zwracają uwagę, że minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiadał utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, "co mogłoby wpłynąć na poprawę sytuacji", jednak "jego powstanie wydaje się dość mglistym projektem". - Być może wystarczyłoby jednak uchwalenie prawodawstwa wspierającego tworzenie przez rolników spółdzielni produkcyjno-handlowych - dodają.

W interpelacji pojawiły się pytania o to, czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi "w jakikolwiek sposób współpracuje z UOKiK w sprawie wyeliminowania opisanych (...) nieuczciwych praktyk. Posłowie zapytali również, na jakim etapie znajduje się utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego i która z komórek w Ministerstwie Rolnictwa koordynuje ten proces. Domagają się także odpowiedzi Ardanowskiego nt. tego, czy resort rolnictwa "opracowuje jakiekolwiek nowe przepisy wspierające polską spółdzielczość spożywczą".

Interpelacja wpłynęła 23 czerwca. Ministerstwo Rolnictwa dotychczas nie udzieliło na nią odpowiedzi.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Juren 01.07.2020

    Handel Polski - jakie to piękne określenie/stwierdzenie, a gdzie rzeczywistość - Handel Polski który zanika, tak jest prawda. A jak ostatni sklep Polski zniknie - to tak jakby Polski nie było. Sieciówki w dalszym ciągu powstają jak grzyby po deszczu, decydenci wydają pozwolenia na budowy i kolejne otwarcia bez opamiętania, nie wspomnę też o e-commerc tu dopiero wolna amerykanka. A robienie w tych sieciówka konsumentów w bambuko to normalka - tylko że przede wszystkim rządzący z tym nic nie robią, a sieciówki się śmieją i mówią - jacy Ci Polacy głupi - kręcimy lody a oni nam na to pozwalają. Zastanawiam się kiedy decydenci się obudzą, kiedy zauważą że Handel Polski znika z horyzontu i że nam dyktują warunki cwaniacy z obcym kapitałem.!!!
    Z poważaniem
    Detalista od 1991 roku

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.