01.12.2016/15:44

Postępowanie przed TSUE ws. podatku handlowego potrwa dwa-trzy lata!

Postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. skargi złożonej na wrześniową decyzję Komisji Europejskiej ws. podatku handlowego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych może potrwać prawdopodobnie 2-3 lata – dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl w MSZ.

Skarga, którą przesłał resort spraw zagranicznych do TSUE liczy 52 strony. Jej treść nie zostanie opublikowana ze względu na ochronę postępowania sądowego toczącego się przed Trybunałem Sprawiedliwości.

Polskie władze nie zgadzają się z decyzją Komisji Europejskiej, która nakazywała zawieszenie podatku handlowego. Przypomnijmy, że argumentem podniesionym w skardze jest błędna, zdaniem przedstawicieli polskiego rządu, kwalifikacja podatku jako pomocy państwa.

Jak dowiedziały się wiadomoscihandlowe.pl w polskim MSZ, skarga do TSUE ws. podatku handlowego zawiera trzy zarzuty:

- błędnej kwalifikacji polskiego podatku od sprzedaży detalicznej jako pomocy państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE poprzez dokonanie błędnej oceny warunku selektywności;

- naruszenia art. 13 ust. 1 rozporządzenia Rady (UE) 2015/1589 z dnia 13 lipca 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej;

- oraz zasady proporcjonalności poprzez nakazanie niezwłocznego zawieszenia stosowania progresywnej skali polskiego podatku od sprzedaży detalicznej, wadliwego i niewystarczającego uzasadnienia zaskarżonej decyzji wraz z argumentacją prawną na ich poparcie, odwołującą się w szczególności do dotychczasowego orzecznictwa TSUE;

W sumie skarga złożona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych liczy 52 strony. Jak podkreśla rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych „trudno dokładnie przewidzieć ile będzie trwało postępowanie przed TSUE – prawdopodobnie około 2-3 lata.”

Tak długie postępowanie oznaczać będzie, że "przejściowy" podatek handlowy, w zupełnie innej wersji (Ministerstwo Finansów skłania się ku podatkowi liniowemu bez kwoty wolnej), wcale nie będzie obowiązywał tylko w 2017 r., lecz dłużej. Nowy projekt ustawy wciąż nie został przez MF pokazany, ale nieoficjalnie mówi się o tym, że może to nastąpić lada dzień. MF liczy na to, że danina wejdzie w życie z początkiem stycznia lub lutego przyszłego roku.

Polska strona w postępowaniu przed TSUE będzie reprezentowana przez prawników Departamentu Prawa Unii Europejskiej MSZ.

Kliknij i przeczytaj więcej:

Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości UE decyzję KE ws. podatku handlowego

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.