25.01.2017/10:12

Postępowanie UOKiK w sprawie cen wody na lotniskach - zmowa cenowa?

Po skargach pasażerów UOKiK sprawdza, czy nie ma zmowy cenowej dotyczącej sprzedaży wody mineralnej na polskich lotniskach. Cena za półlitrową butelkę może wynosić nawet 9 zł. A ze względu na rygory związane z bezpieczeństwem własnej wody zabrać nie wolno.

Jak donosi portal onet.pl, po skargach pasażerów Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zainteresował się wysokimi cenami wody na polskich lotniskach.

- Wpłynęło do nas kilka skarg konsumentów, którzy zwracali uwagę na wysokie ceny wody na lotniskach, a także na brak darmowej wody w tzw. strefie zastrzeżonej, czyli wolnocłowej m.in. na Lotnisku Chopina w Warszawie - powiedział we wtorek PAP Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK.

Urząd nie może samodzielnie regulować cen sprzedawanych produktów, w związku z czym wystosował pismo do zarządców lotnisk z pytaniem, czy wysokie ceny wody mogą być rezultatem zmowy cenowej. Lotnisko Chopina przygotowuje odpowiedź w tej sprawie.

- Firmy, które prowadzą działalność na lotnisku są jedynie naszymi najemcami i funkcjonują w oparciu o zasady wolnego rynku. Mają zatem prawo ustalać ceny według własnego uznania - poinformował PAP Cezary Pytlos, p.o. rzecznika prasowego lotniska.

Sprawa jest o tyle poważna, że podróżni nie mogą wnosić do strefy bezpieczeństwa własnych napojów, są więc niejako skazani na ofertę sklepów wolnocłowych. Być może nie chodzi zatem o zmowę cenową, tylko o wykorzystanie przez handlowców swego rodzaju pozycji monopolistycznej.

Jak przypomina onet.pl, cenami wody na lotniskach zainteresowała się już Komisja Europejska. Pod koniec grudnia 2015 roku unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc zaproponowała, by cena za butelkę wody wynosiła symboliczne jedno euro. Negocjacje w tej sprawie prowadziła ze 126 lotniskami w UE, które odpowiadają za połowę ruchu lotniczego w Europie. Porty te wyraziły gotowość obniżenia ceny butelki z wodą do jednego euro.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • oburzony 26.01.2017

    To ewidentna zmowa cenowa. Bezczelne wykorzystywanie sytuacji, gdzie nie ma konkurencji i najzwyczajniejsze zdzierstwo. A my, jako klienci, jesteśmy zmuszeni godzić się na to bo nie mamy innego wyjścia.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.