17.02.2021/09:45

Poszkodowani w aferze Retail Parks Fund dochodzą od banku 90 mln zł

Ponad tysiąc osób utopiło pieniądze w funduszu inwestycyjnym, który miał finansować budowę centrów handlowych w średniej wielkości miastach. Poszkodowani domagają się teraz wypłaty ponad 90 mln zł od banku, który pełni rolę depozytariusza funduszu.

Z przedsądowego wezwania do którego dotarł money.pl wynika, że prawnicy wysłali w imieniu poszkodowanych pismo do BNP Paribas Bank Polska. Na kilku stronach spisane zostało siedem punktów, które mają pokazywać zaniedbania banku. Bank był depozytariuszem funduszu i miał m.in. nadzorować działalność funduszu pod względem dokonywanych rozliczeń z klientami. W pozwie wskazano też, że bank depozytariusz dopuścił do lokowania pieniędzy klientów w sposób, który porównano do piramidy finansowej.

Grupa 364 z ponad tysiąca poszkodowanych osób skrzyknęła się i za pośrednictwem m.in. kancelarii Matczuk, Wieczorek i Wspólnicy próbuje dochodzić swoich roszczeń. Prokuratorskie śledztwo wobec osób zarządzających funduszem jest w toku – donosi portal money.pl.

BNP Paribas Bank Polska w oświadczeniu przesłanym money.pl informuje, że ze swojej roli (banku depozytariusza) wywiązał się. Przypomina, że nie pełnił nadzoru nad funduszem na początku, a wszedł w rolę depozytariusza dopiero wraz z przejęciem Raiffeisen Banku pod koniec 2018 roku. To wtedy dopiero okazało się, że z funduszem jest coś nie tak.

Fundusz, który miał finansować budowę centrów handlowych mniejszych miastach założyli w 2014 roku Jarosław Fijałkowski i Marek Falenta. Fundusz nadzorował Saturn TFI. Pieniądze wpłacali drobni inwestorzy, który w 2018 roku dowiedzieli się, że wartość jednego certyfikatu funduszu (jednostka rozliczeniowa) spadła z blisko 160 zł do około 1,60 zł.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Major Zenchorst 27.02.2021

    Tradycyjnie nikt nie jest winny. Ten kraj to raj dla cwaniaków, złodziei i kombinatorów. KNF i BNP Paribas za czynności nadzorcze można ustawić w jednym rzędzie z tymi co okradli inwestorów. To nic nie warte instytucje. Pseudo nadzorcy migający się od odpowiedzialności. Zarządzający felernym TFI po przekręcie przejęli kolejne TFI i nieformalnie dalej działają na rynku i szukają kolejnych jeleni. WITAJCIE W POLSCE XXI wieku

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także