12.05.2020/11:02

Potężny wzrost płatności Blik-iem w transakcjach e-commerce

System płatności Blik zanotował kolejny wzrost transakcji. Szczególnie dobre wyniki zanotowano w segmencie przelewów na telefon (P2P), które są już drugą pod względem popularności usługą spółki.

Jak podkreślił Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, czyli właściciela Blika, wynik na poziomie niemal 78 mln zł, to tylko nieco mniej niż ilości transakcji w całym 2018 roku. Blik w pierwszym kwartale zanotował bardzo duży wzrost w kanale e-commerce – dokonano 57,5 mln transakcji, podczas gdy w pierwszym kwartale 2019 roku transakcji było niecałe 30 mln. Ten kanał to nadal blisko 74 proc. udziału transakcji Blika.

Wzrosty zanotowano także w innych segmentach.W kanale bankomatowym (ATM) w pierwszym kwartale tego roku zanotowano 6,2 mln transakcji, natomiast rok wcześniej było to 4,7 mln. Urósł także kanał POS (7 mln transakcji) oraz przelewy na telefon (P2P). Ten ostatni segment jest już drugi pod względem popularności wśród użytkowników Blika. W pierwszym kwartale dokonano w nim 7,2 mln transakcji.

Generalnie Blik zanotował w okresie ostatniego roku wzrost transakcyjności na poziomie 95 proc. W przypadku kanału www to wzrost na poziomie 93 proc. Z kolei w przypadku kanału ATM wzrost transakcyjności r/r wyniósł 32 proc. ale już względem ostatniego kwartału spadł o 9 proc.

- Bankomaty zostały w sposób wyraźny ograniczone i wyłączone z użytkowania, szczególnie na początku pandemii – powiedział prezes.

W punktach sprzedaży stacjonarnej (POS) wzrost ilości transakcji wyniósł 150 proc. r/r, jednak względem ostatniego kwartału zmiana była kilkuprocentowa. - Ten kanał również obarczony jest dużym wpływem pandemii. Jego wzrost był na tyle wysoki, że nie wyhamowana została dynamika wzrostowa – powiedział Mazurkiewicz

W kanale P2P wzrost to 177 proc. rok do roku. W przeciwieństwie jednak do innych kanałów, wyraźny jest również wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału – o 24 proc.

Najlepszym dniem pierwszego kwartału był 10 marca. Tego dnia dokonano łącznie 2 mln transakcji. Obecnie akceptowany jest już 95 proc. bankomatów oraz 2,3 terminalach płatniczych.

Blik podczas prezentacji swoich wyników za pierwszy kwartał pokazał również informacje o zmianach płatności w poszczególnych kategoriach produktowych. Zdecydowanym liderem była tutaj branża RTV AGD. Między lutym, a marcem ilość transakcji w tej transakcji urosła o 270 proc., ale już między lutym, a kwietniem aż o 542 proc. Nieco mniejsze wzrosty zanotowało w kategorii chemii gospodarczej. Spadki ilości transakcji zanotowano w przypadku zakładów bukmacherskich oraz biletów transportowych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.