07.12.2016/13:39

Potężny wzrost upadłości w handlu detalicznym i hurcie

W handlu detalicznym liczba upadłości w ciągu 11 miesięcy 2016 r. wzrosła o 7 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Liczba upadłości w hurcie wzrosła aż o 22 proc.

Jak podkreślają eksperci Euler Hermes 4-proc. wzrost popytu konsumpcyjnego jest niewystarczający w obliczu kłopotów trapiących handel hurtowy i detaliczny.

- Wśród czynników, które wpływają na wzrost liczby upadłości są naturalna konsolidacja rynku, wzmacniana poprzez silną konkurencję. Warto przypomnieć, że na polskim rynku są obecne niemal wszystkie największe zagraniczne sieci handlowe, plus mocną pozycję firm lokalnych. Problemem była także utrzymująca się przez długi czas deflacja, która wpływała na wojnę cenową i minimalne marże. Wpływa na to, że wiele hurtowni nie jest w stanie zarobić nawet koszty finansowania swojej działalności – wyjaśnia Grzegorz Błachnio, Research & PR Communication Euler Hermes Polska.

Jak wynika z danych firmy Euler Hermes w listopadzie opublikowano informacje o upadłości 73 polskich przedsiębiorstw wobec 57 w listopadzie ub.r. (upadłości jako stan faktyczny – czyli niezdolności do regulowania zobowiązań wobec dostawców w różnych formach prawnych). Od początku roku opublikowano informacje o 728 tak rozumianych upadłościach wobec 686 w tym samym okresie ub. roku (+6%).

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • spostrzegawczy 21.01.2017

    a moze tak firmy poczekały z wnioskami aż wejsdzie nowe prawo restrukturyzacyjne ?? co ?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.