27.10.2020/18:01

Potrzebny jest efektywny i tani system zagospodarowania odpadów. Producenci wiedzą, jak go stworzyć.

Polska musi zreformować swój system zagospodarowania odpadami opakowaniowymi, dostosowując krajowe przepisy do prawa Unii Europejskiej. Zakładają one, że producenci zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, wezmą odpowiedzialność za cały cykl życia opakowań. To Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta, czyli ROP.

Implementacja ROP będzie mieć wpływ na bardzo wiele obszarów życia gospodarczego - od środowiska naturalnego (zmniejszenie zaśmiecenia i wzrost recyklingu), po koszty kupowanych przez społeczeństwo towarów (koszt ROP ma zostać odzwierciedlony w cenie produktu) aż do produkcji samych opakowań (eko-projektowanie).

Włączając się w dyskusję dotyczącą ROP, dwie organizacje branżowe: Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców oraz Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie przygotowały opracowanie, zawierające kompleksową wizję funkcjonowania systemu ROP. Bazując na najlepszych wzorcach europejskich, rozwiązania opierają się przede wszystkim na zaangażowaniu producentów.

Najważniejsze tezy opracowania: pełną odpowiedzialność za zbieranie i zagospodarowanie odpadów opakowaniowych powinni wziąć na siebie producenci. Tylko oni zapewnią transparentną i efektywną organizację selektywnej zbiórki odpadów, ich przetwarzanie, sprawozdawczość oraz edukację konsumentów; zorganizowanie przez producentów system gospodarki odpadami opakowaniowymi powinno zostać zaimplementowane do polskiego porządku prawnego jak najszybciej. Tylko to pozwoli znacząco zwiększyć poziom zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych; wzorce (pełna i realna odpowiedzialność producentów za odpady opakowaniowe) funkcjonują w wielu krajów europejskich, które osiągają dzięki temu wysokie poziomy recyklingu; w ramach zbiórki opakowań po napojach należy uwzględnić dwa funkcjonujące systemy: depozytowy w obszarze opakowań jednorazowych (wzorce z krajów europejskich, w których systemy działają i osiągają wysokie poziomy recyklingu, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku - kaucyjny (system ten w Polsce już istnieje i dobrze działa np. w branży piwowarskiej, stosującej szklane butelki wielokrotnego użytku, jak również wiele innych krajów europejskich z powodzeniem stosuje takie rozwiązanie).

Zaproponowane rozwiązania niosą wiele korzyści z punktu widzenia społecznego, gospodarczego i ochrony środowiska, a także państwa polskiego odpowiedzialnego za osiąganie wysokich celów w zakresie recyklingu wynikających z prawa Unii Europejskiej. System jest najlepszym narzędziem do selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, które szybko mogą być poddane recyklingowi i ponownie być użyte do produkcji nowych. To znacznie zmniejsza poziom użycia naturalnych surowców do produkcji opakowań oraz związaną z tym emisję CO2. Dla przeciętnego obywatela zaproponowane zmiany będą oznaczać niższe koszty opłat za wywóz odpadów i czystsze otoczenie, w którym żyje – od parków po lasy i plaże.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także