10.10.2018/12:21

Powstaje grupa robocza ds. handlu przy rzeczniku MŚP. Zajmie się franczyzą i zakazem handlu w niedziele?

W środę powołana zostanie do życia grupa robocza ds. handlu przy rzeczniku MŚP. Do jej składu zaproszone zostały m.in. osoby uczestniczące dawniej w pracach zespołu roboczego działającego przy Parlamentarnym Zespole na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, kierowanym wówczas właśnie przez posła PiS - a obecnie rzecznika MŚP - Adama Abramowicza.

W skład owego zespołu, opiniującego m.in. projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, a później projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, wchodziło 16 osób. Byli to przedstawiciele takich organizacji i firm, jak KZRSS "Społem", Polska Izba Handlu, Forum Polskiego Handlu, Polska Grupa Drogeryjna, stowarzyszenie 3PL, PSH Lewiatan, sieć sklepów Topaz, Kongregacja Przemysłowo-Handlowa, Polska Grupa Supermarketów, PGZ Kupiec, sieć Carlos, PSH Paleo, MerCo, Stowarzyszenie Dolnośląska Rada Społem, PHU Wysokiński oraz Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców Polskich Razem w Lublinie.

Jak mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Adam Abramowicz, zagadnienia którymi zajmie się dopiero powoływane ciało, czyli grupa robocza ds. handlu przy rzeczniku MŚP, nie zostały jeszcze sprecyzowane. - Zostanie to ustalone dopiero po tym, jak grupa oficjalnie powstanie - tłumaczy.

W rozmowach z osobami zaproszonymi przez Abramowicza na środowe spotkanie organizowane w siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii słyszymy nieco więcej. Tematem rozgrzewającym branżę handlową wciąż pozostaje zakaz handlu w niedziele, w związku z czym należy oczekiwać, że właśnie ta kwestia zdominuje najbliższe, pierwsze spotkania grupy roboczej - szczególnie, że wkrótce spodziewana jest nowelizacja przez Sejm ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Jednak o wypracowanie jednolitego środowiska branży handlowej (a w zasadzie jej wycinka z sektora MŚP) z pewnością łatwo nie będzie, ze względu na sprzeczność interesów poszczególnych podmiotów.

W ramach grupy roboczej ds. handlu należy oczekiwać także dyskusji o rynku franczyzy w Polsce. To zagadnienie, o którym Abramowicz opowiadał podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Właśnie podczas panelu w Krynicy padł pomysł zorganizowania "okrągłego stołu" na temat franczyzy w handlu, podczas którego przedsiębiorcy mieliby opowiedzieć o swoich problemach i zaproponować ich rozwiązanie.

Umowa franczyzy - w odróżnieniu od np. umowy agencyjnej - to dziś w polskim prawie tzw. umowa nienazwana. W praktyce oznacza to, że strony ją zawierające dysponują dużą swobodą w uzgadnianiu zapisów dokumentu. Gdyby w przyszłości miało dojść do uregulowania umów franczyzowych, poprzez wprowadzenie w polskim prawie nowej, odrębnej kategorii umów, musiałoby się to wiązać z ograniczeniem owej swobody. Dla wielu sieci handlowych oraz ich franczyzobiorców mogłoby to oznaczać narzuconą odgórnie konieczność zmiany dotychczasowych warunków współpracy.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Roman 16.10.2018

    Pisowcy to wilki w owczej skórze. Pis łamie polskie prawo ile się da, wprowadza pogardę dla prawa w Polsce i tworzy prawo, które jest bezprawiem. Jak pis śmie tworzyć noiwe prawo jak jest strukturą bolszewicko-faszystowską nieuznającą prawa ?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.