19.07.2018/07:04

Powstanie Narodowy Holding Spożywczy. Morawiecki zaprezentował nowy plan

Powstanie Narodowego Holdingu Spożywczego zapowiedział w środę podczas spotkania z rolnikami premier Mateusz Morawiecki. To jeden z kluczowych punktów zaprezentowanego przez szefa Rady Ministrów "planu dla wsi".

- Polskie rolnictwo, polska wieś mają ogromną przyszłość, szansę by być bardzo dobrze rozwinięte, w tym celu trzeba stworzyć dla nich nowe możliwości - mówił Morawiecki. - Nowe rozwiązania dla wsi nadrobią zaległości z wielu lat - ocenił.

Szef rządu zapowiedział wdrożenie m.in. zmian w ustawie o rolniczym handlu detalicznym. Dodał, że w najbliższym czasie wypracowane zostaną również "mechanizmy kompensacji dla tych, którzy zostali dotknięci klęską suszy i tam, gdzie nastąpiła klęska urodzaju".

Mateusz Morawiecki podkreślił, że "plan dla wsi" ma na celu podnoszenie „poziomu bezpieczeństwa Polaków w trzech obszarach: bezpieczeństwa rodziny, bezpieczeństwa miast i wsi oraz bezpieczeństwa zewnętrznego”.

Szef rządu mówił o wdrożonych programach, dzięki którym będzie można zbudować silne rolnictwo i przemysł. Przypomniał m.in., że wprowadzono już ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla dzieci rolników, które są ubezpieczone w KRUS-ie.

- Chcemy odbudować państwową interwencję w rolnictwie, która jest niezbędna dla stabilizacji cenowej - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Wyjaśnił, że wyrównanie cen płodów rolnych jest konieczne. - Nie zrobimy tego w ciągu miesiąca, czy dwóch, to są zaniedbania wieloletnie, ale będziemy do tego dążyć, żebyśmy kontraktowali poszczególne kategorie produktów odpowiednio wcześnie w procesie wegetacyjnym, np. wiosną dla owoców miękkich, a nie kiedy jest za późno - zaznaczył premier.

Prezes Rady Ministrów zachęcał także do kupowania polskich produktów z kodem 590. - Ważne jest to, byśmy kupowali polskie produkty, żeby patriotyzm gospodarczy wytyczał naszą drogę do silniejszej Polski – powiedział na zakończenie premier.

Jednym z najważniejszych elementów "planu dla wsi" ma być utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego "dla stabilizacji rynków rolnych". NHS, jak zapowiedział Morawiecki, będzie "alternatywą dla firm przejętych w ramach prywatyzacji na początku okresu transformacji". Zapewniony ma zostać "organizacyjny i właścicielski udział rolników-producentów rolnych w ramach holdingu".

Kolejne punkty "planu dla wsi" to m.in. zwiększenie dofinansowania do paliwa rolniczego, zapewnienie rolnikom - szczególnie tym z mniejszych gospodarstw - bezpośredniego udziału w rynku konsumenckim poprzez rozszerzenie sprzedaży detalicznej i rolniczego handlu detalicznego, oraz zwiększenie pomocy "w rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości, szczególnie ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej, która ma stać się rozpoznawalnym znakiem polskiego rolnictwa". Wprowadzone zostanie też oznakowanie produktów wolnych od GMO.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • Kasiak 21.07.2018

  Mojego komentarza nie opublikowano. Cenzura?

 • Kasiak 21.07.2018

  Nareszcie robią cis dla Polski. Balcerek wraz z Lewandowskim (czy hak ram się naprawdę nazywają) i PSL sprzedali wszystko co się dało. Gratulacje PIS!!!

 • Lewak 20.07.2018

  Komuno wróć , dopłaty , obietnice ....

 • yum 20.07.2018

  wybory idą, trzeba ciemny lud mamić, a kto ich rozliczy, przecież robią, co chcą, znaczy co im każą bracia mniejsi

 • gienek 19.07.2018

  Czy to jest jakiś konkurs na budowanie idiotyzmów przez PiS ?

 • roman t. 19.07.2018

  45 lat PRL też było centralnie planowane. Myślałem, że w 1989 już pożegnaliśmy tą szarą, biedną, nietwórczą epokę raz na zawsze.
  A tu proszę PRL wyjęty z poczekalni. Ale cóż się spodziewać skoro "Prezes" utknął w tych złotych dla niego czasach.

 • Łukasz 19.07.2018

  Kolejna utopia Morawieckiego

 • wkurzony 19.07.2018

  pieprzona hipokryzja.....

  *tańszy węgiel zza wsch. granicy.. górnik protestuje - ni ma wegla
  *tańsze owoce w skupie - rolnik popłacze (nie... nie pojedzie na rynek sprzedać drożej, bo bidny ni ma czasu) ... bach.. jakiś holding spożywczy
  *otwiera ci się sieciówka z dum,pingiem cenowym - niech JANUSZ nauczy się handlować, dobrze mu tak złodziejowi....

  a sieciówka ma w d****e polski owoc.. :) kupuje z rodzimego rynku bo swoich wspierać trzeba bo to ważne.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.