03.10.2016/11:21

Pozew zbiorowy przeciwko Tesco. 60 inwestorów chce 150 mln funtów odszkodowania

60 inwestorów planuje pozwać sieć Tesco. Twierdzą oni, że ujawniona w 2014 r. afera księgowa w brytyjskiej firmie spowodowała, że stracili łącznie 150 mln funtów. Będzie to pierwszy w historii pozew zbiorowy przeciwko jakiejkolwiek sieci handlowej w Wielkiej Brytanii - informuje "Financial Times".

Wysokich odszkodowań od Tesco domagają się podmioty zarządzające aktywami, fundusze hedgingowe i fundusze emerytalne. Nazwiska inwestorów pozywających Tesco jak dotąd nie zostały ujawnione. Oficjalnego złożenia pozwu przez reprezentują ich firmę Bentham Europe i kancelarię Stewarts Law należy się spodziewać przed końcem października.

Pozywający twierdzą, że zostali wprowadzeni przez Tesco w błąd. Ich zdaniem spółka, za przyzwoleniem menedżerów, dostarczyła rynkowi nieprecyzyjnych informacji.

Przypomnijmy, we wrześniu 2014 r. Tesco poinformowało, że jego zysk przed opodatkowaniem za pierwsze półrocze 2014 roku został zawyżony o 250 mln funtów, czego przyczyną miało być opóźnianie wpisywania kosztów do bieżących rachunków. Kwotę fikcyjnej nadwyżki skorygowano potem w górę do 263 mln funtów, a później do 326 mln funtów.

Ujawnienie afery finansowej poskutkowało natychmiastowym spadkiem wartości akcji Tesco. Pod koniec października 2014 r. za jeden walor handlowego giganta płacono tylko 173,6 funta, podczas gdy jeszcze w styczniu 2014 r. wartość pojedynczej akcji kształtowała się na poziomie ponad 320 funtów. Aktualnie za jeden walor Tesco płaci się ok. 183 funtów - to mniej więcej jedna trzecia rekordowych 490 funtów za akcję Tesco z jesieni 2007 r.

Afera księgowa, a także trudna sytuacja na rynku handlowym w Wielkiej Brytanii, spowodowała, że Tesco zakończyło rok finansowy 2014/2015 z najwyższą stratą netto w swojej stuletniej historii, wynoszącą 6,38 mld funtów. Rok wcześniej brytyjski detalista wykazał zysk netto 2,26 mld funtów.

W ubiegłym miesiącu brytyjskie Biuro ds. Poważnych Nadużyć (Serious Fraud Office), po dwóch latach badania afery, wniosło oskarżenia przeciwko trzem menedżerów Tesco. Christopher Bush, Carl Rogberg i John Scouler, zajmujący dawniej w Tesco stanowiska, odpowiednio, dyrektora zarządzającego na Wielką Brytanię, dyrektora finansowego na Wielką Brytanię oraz dyrektora komercyjnego ds. żywności na Wielką Brytanię, nie przyznają się do stawianych im zarzutów.

Po ujawnieniu afery księgowej, z pracą w Tesco pożegnało się wielu menedżerów. Wśród nich prezes firmy, Philip Clarke, który zastąpiony został przez Dave'a Lewisa.

Jak twierdzi "Financial Times", sieć Tesco w najbliższej przyszłości może oczekiwać kolejnych pozwów. Z informacji gazety wynika, że następny pozew przygotowywany jest przez amerykańską kancelarię prawną Scott & Scott, działającą w imieniu europejskich udziałowców Tesco.

Przypomnijmy, Tesco w ubiegłym roku zgodziło się na zapłatę 12 mln dolarów odszkodowania inwestorom ze Stanów Zjednoczonych.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Immobile 04.10.2016

    Fiu fiu, niezła kasa wchodzi w grę

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.