21.03.2017/12:57

Pracodawcy RP: Projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele ma wiele mankamentów

Zdaniem Pracodawców RP, obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele zawiera "wiele mankamentów", które "mogą być szkodliwe z gospodarczego lub społecznego punktu widzenia". Organizacja nawołuje do tego, by Rada Ministrów, przygotowując ostateczną wersję stanowiska w sprawie tego projektu, wzięła pod rozwagę rację wszystkich zaangażowanych stron, czyli konsumentów, przedsiębiorców i pracowników.

- Zapewnienie polskiej gospodarce warunków do wzrostu wymaga, aby rząd wypunktował wadliwe rozwiązania przewidziane w obywatelskim projekcie. Jednym z głównych błędów, które należałoby wyeliminować, jest kara pozbawienia wolności do dwóch lat za dopuszczanie się handlu w niedziele. Jest ona zupełnie niewspółmierna do wagi naruszenia prawa - twierdzi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Kozłowski sugeruje także zmianę sposobu wprowadzenia ewentualnego zakazu. Zamiast zakazywać handlu w niedziele jako takiego, w opinii Pracodawców RP lepiej byłoby wprowadzać ograniczenia w zatrudnieniu pracowników w handlu w niedziele.

- Celem jest przecież to, by pracownicy mieli wolne w ten dzień tygodnia, a nie zabronienie konsumentom korzystania np. z automatów vendingowych lub ze sklepów internetowych - argumentuje ekspert organizacji.

Pracodawcy RP twierdzą też, iż "uważnie trzeba przejrzeć" długi szereg wyjątków od zakazu handlu w niedziele, jakie zostały przewidziane w projekcie. Tych jest aż kilkanaście.

- Tworzą one rażąco nierówne zasady konkurencji między przedsiębiorcami, a taka sytuacja jest niedopuszczalna. Konieczne jest ponadto poprawienie przepisów, które mogłyby doprowadzić do paraliżu działalności logistycznej i pocztowej - tłumaczy Kozłowski.

Jak podkreśla ekspert Pracodawców RP, skoro rządowym priorytetem jest wdrożenie Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz  innych proprzedsiębiorczych rozwiązań, jak Konstytucja dla Biznesu, to należy wyeliminować nakładane przez projekt zbędne obowiązki biurokratyczne.

- W ostatnim czasie pojawiły się sygnały wskazujące na to, że rząd skłania się ku złagodzeniu ograniczeń postulowanych w obywatelskim projekcie. To dobry kierunek zmian, które przyniosłyby korzyści zarówno społeczne, jak i ekonomiczne. Jednym z rozważanych rozwiązań jest pilotaż w formie wprowadzenia  zakazu np. w jedną niedzielę w miesiącu - apeluje do rządu Kozłowski.

Ekspert twierdzi, że wprowadzenie zakazu handlu tylko w jedną niedzielę byłoby "z pewnością lepszym sposobem rozstrzygnięcia kwestii (...), pozwalającym  bez stosowania bardzo drastycznych kroków sprawdzić odbiór społeczny zakazu oraz jego wpływ na poziom zatrudnienia w handlu".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Społeczny Komitet Wprowadzania Nowych Zakazów 22.03.2017

    Żądamy:
    1.Zakazu jazdy samochodami w miastach po godzinie 22.00 - ludzie chcą spać przy otwartych oknach
    2.Wprowadzenia kartek na usługi lekarskie - to powinno rozwiązać problemy z dostępnością służby zdrowia
    3.Wprowadzenia weryfikacji dla chcących wyjechać za granicę - Polka powinna być godnie reprezentowana przez patriotów (np.Misiewicz), wyklętych, powstałych z kolan.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.