04.11.2020/14:03

Rząd zamyka sklepy w galeriach i wprowadza nowe limity klientów w placówkach handlowych!

Premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej ogłosił zamknięcie sklepów w galeriach handlowych. Otwarte pozostaną wyłącznie ulokowane w galeriach sklepy: z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt i prasą, a także placówki usługowe. Na tym nie koniec zmian.

Rząd modyfikuje także limity klientów w sklepach. W małych placówkach, o powierzchni do 100 mkw., będzie mogła przebywać jedna osoba na 10 mkw. (dotychczas limit klientów w takich sklepach wynosił pięciokrotność liczby kas). W większych sklepach (powierzchnia powyżej 100 mkw.) limit pozostanie utrzymanyna poziomie 1 klienta na 15 mkw.

Nowe restrykcje mają zostać wprowadzone - na razie - do 29 listopada. Zaczną obowiązywać w najbliższą sobotę - 7 listopada. Rozporządzenie ma zostać opublikowane "jutro do 12", zapowiedział prezes Rady Ministrów.

- Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana - powiedział Morawiecki. - Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25 tys. przypadków to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji - dodał szef rządu.

- Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju, to włączamy "ostry hamulec" bezpieczeństwa. Jeśli będzie w granicy 70-75 przypadków, to wdrożymy zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu - zapowiedział premier.

Wśród opcji, które przed konferencją przedstawiane były jako leżące "na stole", wymieniano nie tylko zamknięcie większości sklepów w galeriach handlowych, ale także skrócenie godzin funkcjonowania sklepów. Ten drugi pomysł nie został jednak finalnie zaakceptowany.

Money.pl podało w oparciu o własne źródła, że jeszcze we wtorek wieczorem "nie było zgody" na "znaczne ograniczenie działalności placówek handlowych". Ostatecznie jednak w środę rano, po informacjach o nowych dobowych rekordach zakażeń (prawie 24,7 tys.) i zgonów (373) z powodu COVID-19 w Polsce, premier Morawiecki zmienił zdanie.

Nowe zasady dot. bezpieczeństwa, ogłoszone w środę przez Morawieckiego, to także zamknięcie placówek kultury (teatrów, kin, muzeów, galerii sztuki czy domów kultury) oraz wprowadzenie nauki zdalnej dla dzieci z klas 1-3 w szkołach podstawowych. Przedłużono także naukę zdalną dla klas 4-8 w podstawówkach oraz w szkołach ponadpodstawowych (do 29 listopada). Hotele dostępne będą tylko dla gości przebywających w podróży służbowej. Zmieniają się także limity osób w kościołach - od teraz wyniosą 1 osobę na 15 mkw.

Minister zdrowia Adam Niedzielski tłumacząc podczas konferencji nowe obostrzenia stwierdził, że "to jest czas, kiedy trzeba ograniczyć i doprowadzić do drastycznego spadku liczby zachorowań". - Nie możemy pozwolić sobie na przyglądanie się krótkookresowo i dokładanie lekkich obostrzeń. To czas na hamulec awaryjny - oświadczył.

Podczas środowej konferencji ogłoszono także nową odsłonę tarczy antykryzysowej - pakiet "10 działań osłonowych dla gospodarki". Wśród nich: umorzenie subwencji z tarczy finansowej PFR (dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc.), dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż "najbardziej dotkniętych restrykcjami", wydłużenie programu tarczy finansowej dla dużych firm do 31 marca 2021 r., pożyczki długoterminowe z gwarancją oraz dofinansowanie zatrudnienia (kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy). Kolejne elementy to: przedłużenie postojowego, zwolnienie ze składek na ZUS, dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach "Dotacjina biznes", polityka "dugiej szansy" (dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw) oraz dofinansowanie leasingu.

- Cześć instrumentów już wdrożona. Pozostałe powinny [zostać] uruchomione po notyfikacji pomocy i zgodzie Komisji Europejskiej w możliwie krótkim terminie - skomentował na Twitterze Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Adam 06.11.2020

  jak liczyć powierzchnie sklepu tradycyjnego?

 • Kajak 05.11.2020

  A na największyle hipery w Polsce w związku z powierzchnią może wejść nadal 1000 osób. Nigdy tyle nie ma na raz. Nawet świątecznie tłoki to jakieś 600-800 ludzi na raz.

 • Diego 05.11.2020

  Jeszcze kilka dni temu pisaliście, że niedziele handlowe mają wrócić! :D

 • Jendrula 05.11.2020

  Otwarty będzie: operator spożywczy, drogerie, apteki, saloniki prasy, gastronomia na wynos i usługi typu fryzjer, czy wyspa jakiegoś banku.

 • Major 04.11.2020

  "Otwarte pozostaną wyłącznie ulokowane w galeriach sklepy: z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt i prasą, a także placówki usługowe."

  To co będzie zamknięte? Bo z tego co tu napisano, otwarte będzie wszystko oprócz ubrań :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także