23.03.2016/11:06

Prezes Carrefour Polska: Ludzie potrzebują handlu w niedzielę

Handel w niedzielę nie powinien zostać w Polsce zakazany - uważa prezes Carrefour Polska, Guillaume de Colonges.

- Z naszego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby niedziela była dniem handlowym - twierdzi szef francuskiej sieci, zaznaczając, że niedziela to dzień, w którym zakupy robią te osoby, które nie mają na nie czasu w pozostałe dni tygodnia. Prezes firmy argumentuje też, że w większości krajów na świecie (choć oczywiście nie we wszystkich) sklepy są w niedziele otwarte.

De Colonges nawołuje polski rząd i parlament do przeanalizowania tego, jaki byłby wpływ ograniczenia handlu niedzielnego na gospodarkę i rynek pracy. - Zanim się podejmie takie decyzje, trzeba naprawdę bardzo dobrze je przemyśleć. Jest siedem dni w tygodniu i (w przypadku wprowadzenia zakazu - dop. red.) jedna siódma etatów powinna zostać zlikwidowana - ostrzega prezes Carrefoura.

Szef francuskiej sieci nie zgadza się z argumentami osób które twierdzą, że zamknięcie sklepów będzie proste do wykonania i bezbolesne. Podkreśla, że po wprowadzeniu zakazu handlu niedzielnego, trzeba będzie przeorganizować, a nawet częściowo zredukować cały łańcuch dostaw. Negatywne skutki odczują więc nie tylko sieci handlowe, ale także firmy logistyczne oraz producenci żywności.

Guillaume de Colonges zauważa, że dyskusja na temat ograniczenia handlu niedzielnego ożywa w Polsce na nowo co dwa-trzy lata. Sieć Carrefour rozmawiała już o potencjalnych skutkach proponowanych przepisów z przedstawicielem rządu, a także prowadzi dialog ze związkami zawodowymi, na czele z NSZZ "Solidarność". Rozmowy ze związkowcami przebiegają ponoć w atmosferze wzajemnego zrozumienia, choć każda ze stron broni swoich postulatów i interesów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.