23.02.2016/15:39

Prezes Grupy Nestle komentuje najnowsze wyniki finansowe firmy

Koncern Nestle zamknął ubiegły rok ze wzrostem organicznym rzędu 4,2 proc. oraz wzrostem zysku operacyjnego o 10 punktów bazowych przy zachowaniu stałego kursu walutowego. W 2016 roku Nestle zamierza dążyć do osiągnięcia wzrostu organicznego na podobnym poziomie.

Rzeczywisty wzrost wewnętrzny odnotowany w 2015 r. przez szwajcarski koncern spożywczy wyniósł 2,2 proc. Firmie udało się wygenerować sprzedaż na poziomie 88,8 mld franków szwajcarskich, przy wpływie zmiany kursu walut na poziomie -7,4 proc. Nestle zaproponowało zwiększenie dywidendy do 2,25 CHF za akcję.

- W 2015 roku udało nam się osiągnąć wzrost sprzedaży przy jednoczesnej poprawie rentowności w wymagającym środowisku zewnętrznym. Było to możliwe dzięki konsekwentnym działaniom w poprzednich latach. Wzrost organiczny na poziome 4,2 proc. wspomagany był przez zwiększone tempo realnego wzrostu w połączeniu z ciągłą poprawą zysku. Ponadto, udało nam się zyskać lub utrzymać udziały rynkowe w przypadku większości naszych kategorii i rynków - zaznacza Paul Bulcke, prezes Nestle.

Szef szwajcarskiej grupy dodaje, że jednocześnie firma kontynuowała w 2015 r. inwestycje, których celem był dalszy rozwój marek z własnego portfolio oraz nowych platform w żywieniu i zdrowiu, jak również e-commerce. W minionym roku Nestle skupiło się na zarządzaniu portfolio, przeprowadzaniu zmian w kategorii mrożonek w Stanach Zjednoczonych, rezygnacji z "niestrategicznych przedsięwzięć biznesowych" oraz na rozpoczęciu prac, których celem jest stworzenie wiodącego gracza w kategorii lodów.

- Przewidujemy, że w 2016 rynek będzie podobny do lat poprzednich, spodziewamy się nawet nieznacznego spadku cen. Oczekujemy osiągnięcia organicznego wzrostu na podobnym poziomie do tego w ubiegłym roku oraz poprawę zysku, zysku operacyjnego na jedną akcję mierzonego przy zachowaniu stałego kursu walutowego, a także efektywności kapitałowej – oświadczył Paul Bulcke.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.