29.06.2020/10:06

Prezes Jeronimo Martins komentuje wyzwania dla handlu i światowej gospodarki

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej doprowadzi do wzrostu politycznego i gospodarczego znaczenia Polski - uważa Pedro Soares Dos Santos, dyrektor generalny Jeronimo Martins, portugalskiej firmy do której należy sieć Biedronka.

- Rok 2019 był rokiem niepewności, pogłębionej przez kryzys multilateralizmu i intensyfikację trendu polaryzacji społecznej - pisze szef JM. Wskazuje przy tym, że eskalacja wojny handlowej pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata, Stanami Zjednoczonymi i Chinami, doprowadziła do nieustających negocjacji i renegocjacji warunków współpracy, a przy tym miała wpływ na osłabienie chińskiego wzrostu gospodarczego do poziomu najniższego od trzech dekad.

Jak podkreśla Pedro Soares Dos Santos, zwolniła także gospodarka globalna, a wiele firm odłożyło inwestycje na później. Na koniec 2019 r. Bank Światowy prognozował, że jeśli relacje handlowe między USA a Chinami wciąż będą się pogarszać, może dojść do załamania łańcuchów dostaw, co nie tylko zablokowałoby rozwój nie tylko słabszych gospodarczo krajów, ale także, w najgorszym scenariuszu, wpędziłoby ponad 30 mln ludzi (w skali globalnej) w ubóstwo.

- Pierwsza faza porozumienia (między USA a Chinami - red.) zakłada, że Chiny poluzują część taryf oraz znacznie zwiększą zakupy w Stanach Zjednoczonych, poprzez zakupy produktów przemysłowych, rolnych, energii i usług warte ponad 200 mld dolarów do końca 2021 r. Umowa zakłada także zwiększenie ochrony amerykańskich technologii oraz bezpieczeństwa narodowego, zwłaszcza poprzez zwiększenie lustracji chińskich technologii i inwestycji. To naturalnie powód do niepokoju dla Europy, która także doświadczyła spowolnienia gospodarczego - pisze szef JM.

Wskazuje przy tym, że amerykańsko-chińskie porozumienie zakłada utrzymanie taryw nałożonych przez administrację USA na chińskie dobra, warte 360 mld dolarów. Stany Zjednoczone grożą także Chinom dodatkowymi cłami w sytuacji braku podporządkowania się tym ustaleniom. Napięcia, jednostronne decyzje i ograniczanie przez państwa wymiany handlowej uderzają najbardziej w gospodarstwa domowe o niskich przychodach.

- Europa, w której znajdują się dwa główne rynki Jeronimo Martins (Polska i Portugalia - red.), także musiała zmierzyć się ze wzrostem niepokojów z powodu niepewności Brexitu. Wybory przeprowadzone na koniec roku pomogły uspokoić nastroje, chociaż prawdziwe konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z UE pozostają niejasne - wskazuje Pedro Soares Dos Santos.

I dodaje: - Oczekuje się, że opuszczenie UE przez Wielką Brytanię wzmocni polityczne i ekonomiczne znaczenie Polski, ojczyzny naszej Biedronki, w samym sercu Unii Europejskiej. Choć w 2019 r. gospodarka kraju rozwijała się wolniej niż w 2018 r., tempo wzrostu PKB pozostało na poziomie ponad 4 proc. Słabość niemieckiej gospodarki (z którą gospodarka polska jest mocno powiązana - red.) częściowo udało się zrekompensować poprzez zwiększenie konsumpcji prywatnej oraz ekspansywną politykę fiskalną.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.