06.10.2016/13:10

Prezes Polskiej Izby Handlu za całkowitym odstąpieniem od podatku handlowego

- Środowisko handlu przychyla się do postulatu odstąpienia od wprowadzenia podatku  od  handlu detalicznego. Skoro nie jest możliwe stworzenie innego rozwiązania wyrównującego szanse, co było jednym z postulatów rządu, lepiej zrezygnować z niego w całości - mówi Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

Nowakowski zaznacza, że podatek w dotychczasowej formie był jego zdaniem dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia handlu niezależnego, gdyż oprócz kwestii fiskalnej spełniał założenia wyrównania szans w walce konkurencyjnej z sieciami dyskontów. Jednak ta wersja podatku została zakwestionowana przez Komisję Europejską, a szanse na obronienie przez Polskę daniny w Brukseli wydają się niewielkie.

Nowym pomysłem Ministerstwa Finansów na podatek handlowy jest danina liczona od metra kwadratowego. Na temat takiej propozycji dyskutowano w środę podczas konsultacji przeprowadzonych w Sejmie przez Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

- Podczas  spotkania środowisko handlu wypowiedziało się jednoznacznie: nie należy wracać do podatku opartego na powierzchni, ponieważ jest to kryterium mylące i w żaden sposób nie przyczyni się do znalezienia rozwiązania.  Już w tej chwili  liczne  polskie  niezależne  sklepy  mają  większą  powierzchnię  niż przeciętna wielkość dyskontu - zauważa Waldemar Nowakowski.

W opinii prezesa PIH, rozważania na temat powierzchni nie doprowadzą do znalezienia satysfakcjonującego rozwiązania, gdyż "żaden metraż nie będzie właściwy". - Handel w Polsce nie wpisuje się w sposób czarno-biały w konkretne definicje wielkości. Powstaną wątpliwości, jak definiować powierzchnię sklepu - twierdzi Nowakowski, przypominając, że PIH przeciwko takiemu pomysłowi na podatek handlowy protestował już rok temu.

Wątpliwości wzbudza także rozważany przez Ministerstwo Finansów pomysł ustalania wysokości podatku handlowego przez samorządy. Nowakowski jest przeciwny uznaniowości samorządów w naliczaniu daniny oraz przypomina, że już teraz sklepy płacą gminom daninę naliczaną od powierzchni, czyli podatek od nieruchomości.

Źródło: Biuletyn PIH

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.