15.02.2021/17:49

Marek Maruszak, prezes Rossmann SDP: To dla nas trudny rok. Podatek od handlu to duży cios dla osłabionej pandemią sieci

To był dla Rossmanna trudny rok. Zamknięte galerie handlowe, wyludnione centra miast, obostrzenia sanitarne spowodowały znaczny spadek obrotów. W największych aglomeracjach w naszych najważniejszych sklepach odnotowaliśmy spadki sprzedaży o 50–90 proc. Za 2020 r. wpłacimy 176 mln zł CIT. Nowy podatek to jeszcze 120 mln zł – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Marek Maruszak, prezes Rossmann SDP.

Jak podkreśla Maruszczak, wynajmujący powierzchnie sklepowe żądali od sklepów sieci zapłaty całości czynszów. - Na początku pandemii w trosce o bezpieczeństwo naszych pracowników postanowiliśmy, że zrobimy wszystko, aby nie dopuścić do zwolnień i obniżek wynagrodzeń. Udało się to, przyznaliśmy też wtedy specjalne premie za pracę w trudnych warunkach. Ale dla wszystkich był to ciężki czas. W rezultacie wynik finansowy jest o blisko 200 mln zł mniejszy od założonego w budżecie – tłumaczy.

Szef Rossmanna podkreśla, że w 2020 r. sieć otworzyła prawie 100 nowych drogerii, a plan na ten rok plan jest podobny. 13 lutego ruszył 1500. sklep Rossmanna w Polsce. Sieć dysponuje także 2 tysiącami kas samoobsługowych.

Oprócz pandemii kolejnym czynnikiem, który wpływa na działalność sieci jest wprowadzenie tzw. podatku handlowego, który uiszczać należy od stycznie tego roku. - To dla nas kolejny, potężny cios. Z tytułu podatku CIT wpłacimy do budżetu państwa za 2020 rok 176 mln zł. Podatek od sprzedaży obciąży nas dodatkowo kwotą około 120 mln zł. O ile procent wzrosną podatki dla naszej firmy, łatwo policzyć. Te liczby nie wymagają komentarza – tłumaczy Marek Maruszak.

Cały wywiad na rp.pl
 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Seller 16.02.2021

    Bez przesady. Akurat Drogerie była otwarte całą pandemię. Co maja powiedzieć te firmy których biznesy były zamknięte ?
    Podatek handlowy swoją drogą ale nie chce mi się wierzyć że RSDP wyszła tak poobijana....

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także