16.07.2020/10:06

Prezes UOKiK komentuje wszczęcie postępowań względem Auchan, Eurocash, Makro i Intermarche

- Względem Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash&Carry i SCA Intermarche przeprowadzimy postępowanie z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej. Za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej przedsiębiorcom tym grożą sankcje finansowe w wysokości do 3 proc. ich rocznego obrotu - komentuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Jak wskazuje szef urzędu, UOKiK zakończył działanie wobec 100 największych podmiotów na rynku rolno-spożywczym, które prowadzone było na podstawie ustawy o przewadze kontraktowej. - W trakcie analiz zauważyliśmy, że niektórzy przedsiębiorcy i sieci handlowe stosują praktyki, które mogą być niekorzystne dla dostawców. Chodzi np. o nieuzasadnione kwestionowanie faktur, czy narzucanie niekorzystnych warunków i zapisów w ramach polityki cenowej - wyjaśnia prezes UOKiK.

I dodaje: - Zweryfikowaliśmy zapisy w politykach cenowych i handlowych, oraz praktyki płatnicze największych przedsiębiorstw w sektorze rolno-spożywczym. W toku postępowania wielu przedsiębiorców usunęło kwestionowane przez nas warunki realizacji dostaw i usług. Zaś sieci handlowe dokonały zaległych płatności w wysokości prawie 600 mln zł.

Tomasz Chróstny podkreśla jednak, że nie wszyscy przedsiębiorcy wpłacili zaległe pieniądze kontrahentom, czy usunęli kwestionowane przez UOKiK zapisy. Nie uczyniły tego właśnie Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash&Carry i SCA Intermarche. W konsekwencji prezes UOKiK uznał za zasadne wszczęcie wobec tych przedsiębiorstw postępowania z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej.

Czytaj więcej na ten temat:
UOKiK wszczyna postępowania względem Auchan, Makro, Eurocash i Intermarche!

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Dostawca 27.08.2020

    Panie Prezesie jest więcej takich praktyk proszę zatrudnić dobrego managera sprzedaży do sieci i dać mu prowizje od uzyskanych PLN z wykrytych nieprawidłowych zapisów kontraktowych i będzie milionerem w rok

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.