12.08.2020/20:30

Prezes UOKiK kontra producenci cukru. Pfeifer&Langen z zarzutem nadużywania przewagi kontraktowej

Prezes UOKiK postawił zarzuty spółce Pfeifer&Langen Polska, która podejrzewana jest o to, że może w nieuczciwy sposób wykorzystywać przewagę kontraktową wobez rolników. Grozi jej kara do 3 proc. obrotu. Urząd przyjrzy się również praktykom innych producentów cukru.

Spółka Pfeifer & Langen to jeden z największych producentów cukru w Polsce. Zastrzeżenia prezesa UOKiK budzą postanowienia w umowach z rolnikami, zgodnie z którymi plantatorzy mogą kupować nasiona tylko od Pfeifer & Langen. W przypadku użycia innych nasion spółka zastrzegła sobie prawo odmowy zakupu buraków.

– Działania Pfeifer & Langen pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion odpowiednich, na przykład do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych. Dlatego wszcząłem postępowanie w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Jeśli zostaną użyte nasiona zakupione z innego źródła, koncern cukrowy odmówi przyjęcia buraka, wtedy cały trud rolnika pójdzie na marne – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

To nie pierwsza interwencja UOKiK na rynku produkcji cukru. W 2019 r. Urząd wydał decyzję, w której przyjął zobowiązanie spółkę Sudzucker Polska do zmiany praktyk niekorzystnych dla rolników.

– Ochrona polskich rolników to ważna część działalności Urzędu. Dlatego oprócz postępowania przeciwko Pfeifer & Langen wszcząłem również postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdzimy, czy pozostali producenci cukru w Polsce nie wykorzystują przewagi kontraktowej względem rolników w podobny sposób – dodaje Chróstny.

Rynek rolno-spożywczy znajduje się pod obserwacją prezesa UOKiK. Niedawno zakończyły się postępowania wobec stu największych podmiotów na tym rynku. Po interwencji urzędu większość przedsiębiorców w toku postępowania UOKiK wypłaciła zaległe pieniądze dostawcom i usunęła kwestionowane zapisy z polityk handlowych oraz zawartych kontraktów. Działania podmiotów, które nie zmieniły swoich praktyk są badane w ramach postępowań wyjaśniających w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Są to Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash and Carry Polska, Intermarche.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także