30.01.2018/14:49

Prezydent A.Duda: Podpisując ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele przywracam normalność

Od 1 marca tego roku dwie niedziele w miesiącu będą wolne od handlu. Od początku 2019 roku będzie to już tylko jedna niedziela w miesiącu, a od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywał całkowity zakaz handlu we wszystkie niedziele (z wyjątkiem siedmiu w roku). - Wierzę, że w ten sposób przywracamy normalność – powiedział przed podpisaniem ustawy prezydent Andrzej Duda.

Prezydent uroczyście podpisał we wtorek ustawę ograniczającą handel w niedziele. – Przed wielu laty, kiedy byłem jeszcze chłopcem, czyli w czasach, które czasami dziś określamy, jako „słusznie minione”, była taka audycja dla dzieci w niedziele, która nazywała się „Teleranek”. I tam była taka piosenka – „niedziela z tatą, niedziela z mamą, to najpiękniejszy w tygodniu dzień, gdy od dzień dobry, aż po dobranoc, cała rodzina razem jest”. Tamte czasy słusznie minęły. Potem zachłysnęliśmy się tym, co przyszło. Tym, na co wszyscy czekaliśmy: wolnym rynkiem, wzrostem zamożności, wolnością, suwerennością Polski… Wszystkim tym, czego przez dziesięciolecia Polska nie miała. Jednak w tym procesie przemian ustrojowych zaszły też takie zmiany, które nie były dobre z punktu widzenia istotnych wartości, a zwłaszcza tej istotnej wartości, jaką jest rodzina – powiedział Andrzej Duda.

- Te zmiany związane z wolnym handlem to między innymi powszechny handel w niedziele. Oznacza on, przede wszystkim dla pracowników handlu, konieczność opuszczenia rodziny w ten dzień, który przed laty był dniem wolnym, i pracy – dodał.

Prezydent podkreślił, że parę miesięcy temu, kiedy jak zawsze robił zakupy razem z żoną, w osiedlowym sklepie, gdzie jest dobrze znanym klientem, jedna z pań pracujących przy kasach, zapytała go – „panie Andrzeju, czy pan podpisze tę ustawę o zakazie handlu w niedziele?”. – Odpowiedziałem, że tak, oczywiście. Wtedy ona podziękowała mi bardzo w imieniu swoim i jej koleżanek – powiedział prezydent.

Ocenił, że moment podpisania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele jest bardzo istotny. – To moment przywrócenia pewnej normalności, a także moment pokazania solidarności, tej wewnątrzspołecznej; solidarności tych, którzy w handlu nie pracują i mają wolne w niedziele, z tymi którzy w handlu pracują, dla których dotąd niedziela nie była dniem, który mogliby spędzić ze swoimi dziećmi, ze swoimi małżonkami, ze swoją rodziną. Także tym ludziom wolna niedziela się należy – powiedział Andrzej Duda.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • HK 31.01.2018

    Czy tylko tym, którzy pracują w handlu należy się bycie z rodziną w niedzielę? Idąc tym tokiem rozumowania dajmy wolne niedziele ludziom pracującym w energetyce, komunikacji miejskiej, pociągach, w policji, służbie zdrowia, na lotniskach, w kinach, teatrach ... Im się ten wolny dzień na bycie z rodziną tez należy. Co za populistyczna ustawa ! A braki w państwowej kasie uzupełni się kolejnym podatkiem.

  • gdanski 30.01.2018

    Super w końcu podpisane. Szkoda, że nie każda niedziela już od marca.

  • Bombajestem 30.01.2018

    A co np. z osobami takimi jak ja? W tygodniu się uczę, a weekend to dwa dni, które spędzam w pracy. Pracuje po to żeby mieć jakieś pieniądze na własne wydatki, żeby nie prosić rodziców o pieniądze kiedy coś potrzebuje. Z samych weekendów w sklepie dużego zarobku nie ma, a ja potrafię wydawać dużo pieniędzy, teraz gdy zabierają mi dwie niedziele w miesiącu, a wkrótce zabiorą wszystkie, będę zarabiał jeszcze mniej. Ja osobiście odczuwam tę ustawę jako zabieranie mi pracy. Chcę pracować, chcę zarabiać ale nie mogę. To już nie są te czasy co kiedyś, żyjemy w nowszym systemie, a przynajmniej chciałbym żeby tak było. Aktualnie w modzie widać powrót do oldschoolowych ubrań, ale w polityce nie ma miejsca na vintage. Powinniśmy się rozwijać o ile jest taka możliwość, a nie wracać do tego co było kiedyś. Nie lubię świąt kiedy sklepy są pozamykane, a sam osobiście gdy tylko mogę to staram sie w takie dni pracować. To tylko pare godzin dziennie i wraca się do rodziny czy przyjaciół.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.