21.12.2016/12:22

Prezydent podpisał ustawę zawieszającą podatek handlowy do 2018 r.

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą z 15 listopada o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Znowelizowane przepisy powodują zawieszenie podatku handlowego (również w zakresie składania deklaracji podatkowych) do końca 2017 r.

Przypomnijmy, od 19 października br. pobór podatku od sprzedaży detalicznej jest zaniechany. Weszło wówczas w życie rozporządzenie ministra rozwoju i finansów tej sprawie. Przepisy tego aktu prawnego mają zastosowanie do przychodów osiągniętych od 1 września do 31 grudnia br. Jednak rozporządzenie nie zwalnia firm z innych obowiązków podatkowych wynikających z uchwalonej w lipcu przez Sejm ustawy, w tym z obowiązku składania co miesiąc deklaracji podatkowych.

Dlaczego pobór podatku handlowego został zaniechany? Polskie władze zdecydowały się na taki krok, chcąc wypełnić w ten sposób wydany przez Komisję Europejską "nakaz zawieszenia" podatku, który wiązał się ze wszczęciem przez KE szczegółowego postępowania wyjaśniającego w sprawie tej daniny. Komisja zdecydowała się na użycie takiego środka, gdyż obawia się, że wprowadzony w Polsce podatek może faworyzować niektóre przedsiębiorstwa kosztem innych. Najwięcej wątpliwości wzbudzają progresywne stawki oparte na wielkości przychodów oraz wysoka kwota wolna od podatku, które w praktyce oznaczać mogą, iż przedsiębiorstwa o niskich przychodach uzyskają selektywną przewagę nad swoimi konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

Polski rząd zdawał sobie sprawę z tego, że walka z Komisją Europejską o podatek handlowy potrwa miesiącami, albo nawet latami, dlatego - niezależnie od obowiązującego już rozporządzenia - wyszedł z inicjatywą nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm 15 listopada br., a przez Senat 2 grudnia. Prezydent złożył swój podpis pod ustawą 20 grudnia. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

Czytaj także:
Rząd wstrzymał prace nad nowym podatkiem handlowym! Nie będzie stawki 0,65 proc.
Postępowanie przed TSUE ws. podatku handlowego potrwa dwa-trzy lata!

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.