05.02.2020/11:48

Producenci żywności będą podnosić ceny

Spirala podwyżek w sektorze żywności, która ruszyła w ubiegłym roku, zatacza coraz szersze kręgi. Drożejący prąd, rosnące pensje pracowników, nowe przepisy i podatki czy wreszcie zmiany klimatyczne oraz epidemie nie wróżą niczego dobrego – czytamy w serwisie businessinsider.com.pl.

Jest spore prawdopodobieństwo, że inflacja utrzyma się na wysokim poziomie. Oznacza to, że szacunki niektórych ekonomistów dotyczące spadku cen w II połowie roku stoją pod znakiem zapytania. Businessinsider.com.pl podaje, że w ocenie specjalistów, w tym roku nieuniknione są podwyżki takich produktów, jak np. napoje (podatek od cukru) czy wieprzowina (ASF), jak i żywności wymagającej energochłonnej produkcji. Podrożeją więc wszelkiego rodzaju wypieki i produkty mleczne.

Agnieszka Górnicka, prezes firmy Inquiry zauważa na łamach serwisu businessinsider.com.pl, że już dziś za kilka podstawowych produktów płacimy kilkadziesiąt czy nawet 100 zł. Również jej zdaniem w tym roku dalszy wzrost cen wydaje się nieunikniony. Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności wypowiada się w podobnym tonie. Podkreśla on, że w 2020 rok zapowiada się niestabilnie. Ekspert akcentuje, że dodatkowe obciążenia, na jakie narażeni są przedsiębiorcy, a szczególnie skokowy wzrost płacy minimalnej i energii, będą wyraźnie widoczne w cenach produktów w I kwartale.

Więcej w businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • jEBA 06.02.2020

    I tak to właśnie wygląda kiedy oszołomy dobierają się do władzy.

  • eusebio 06.02.2020

    mniejsi przedsiębiorcy nie przetrwają tych drastycznych zmian

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.