27.01.2021/00:17

Firma Lantmännen Unibake rozbuduje swoją fabrykę pieczywa w Polsce. Firma zainwestuje 40 mln euro!

Firma Lantmännen Unibake, globalny dostawca świeżych i mrożonych produktów piekarniczych, kontynuuje inwestycje w Polsce i informuje o znaczącej rozbudowie swojej piekarni w Nowej Soli.

Lantmännen Unibake poinformował o rozpoczęciu kompleksowego planu inwestycyjnego o wartości ok. 40 mln euro, który przyczyni się do szybszego rozwoju firmy na rynkach europejskich, w tym w segmencie handlu detalicznego. Inwestycja obejmuje instalację nowej, szybkiej linii do produkcji wysokiej jakości pieczywa do hamburgerów i hot-dogów, montaż urządzeń do pakowania pieczywa na rynek detaliczny, a także znaczącą rozbudowę piekarni i powierzchni magazynowej w Nowej Soli.

Rozbudowa piekarni rusza niezwłocznie – jeszcze w styczniu tego roku, a rozpoczęcie produkcji pieczywa na nowej linii planowane jest na II kwartał 2022 roku.

- Zakład w Nowej Soli to już dziś nasza największa i najnowocześniejsza piekarnia, wytwarzająca szeroką gamę pieczywa dla fast food, w różnych odmianach i rozmiarach. Jego rozbudowa jest naszą odpowiedzią na wzrost zapotrzebowania na tego typu pieczywo. Inwestycja zwiększy nasze moce produkcyjne, pozwoli nam jeszcze lepiej zaspokajać potrzeby klientów w sektorze gastronomicznym, a dodatkowo – rozpocząć ekspansję na rynku detalicznym - mówi Jacek Górecki, dyrektor zarządzający Regionu Polski i Węgier Lantmännen Unibake.

Nowa inwestycja Lantmännen Unibake przyczynia się też do rozwoju Nowej Soli i całego regionu, poprzez możliwość powstania nowych miejsc pracy. W tej chwili piekarnia w Nowej Soli zatrudnia ponad 150 pracowników, jej rozbudowa stworzy kolejnych 30-40 miejsc pracy. Zakład w Nowej Soli zaopatruje się w większość surowców na polskim rynku, dlatego inwestycja przełoży się też na szereg nowych pośrednich miejsc pracy u dostawców i kontrahentów.

Piekarnia w Nowej Soli została oddana do użytku w 2018 roku. Obecnie na dwóch liniach produkcyjnych wypiekane są bułki do hamburgerów, hot dogów klasycznych (tzw. amerykańskich) i hot dogów w stylu francuskim (bagietka z wydrążonym otworem na dodatki). Piekarnia ma szerokie możliwości różnicowania bułek – m.in. poprzez stosowanie różnorodnych receptur, posypywanie (np. sezamem), nacinanie czy „glazurowanie” pieczywa (np. bułki brioche).

Lantmännen Unibake jest jedną z największych grup piekarniczych w Europie - posiada 34 piekarnie w 15 krajach. Firma zatrudnia ponad 6 tys. pracowników i dostarcza mrożone i świeże produkty piekarnicze na rynek detaliczny i gastronomiczny, w ponad 60 krajach na całym świecie. W Polsce Lantmännen Unibake jest obecny od początku lat dziewięćdziesiątych. Obecnie produkcja odbywa się w dwóch zakładach - w Nowej Soli i Stanisławowie Pierwszym w gminie Nieporęt koło Warszawy.

Lantmännen Unibake Polska zatrudnia ponad 450 osób. W 2019 roku firma dostarczyła pieczywo o łącznej wartości ok. 300 milionów zł.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także