31.05.2017/16:45

Prof. Grzegorz Kołodko: Gospodarka ma się dobrze, z euro byłoby jeszcze lepiej

Perspektywy rozwoju polskiej gospodarki w najbliższych latach są pozytywne. Jest na tyle silna strukturalnie i instytucjonalnie, że polityce trudno ją popsuć. Wejście do strefy euro mocno zdynamizuje polską przedsiębiorczość. Poważnym wyzwaniem jest demografia i rynek pracy – to najważniejsze tezy wystąpienia prof. Grzegorza Kołodki podczas 10. Kongresu Rynku FMCG.

Prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, były minister finansów, podczas 10. Kongresu Rynku FMCG mówił o uwarunkowaniach i perspektywach rozwoju polskiej gospodarki. Stwierdził, że pozytywne tendencje, które coraz wyraźniej rysują się obecnie w polskiej gospodarce, będą w najbliższym okresie kontynuowane. Jego zdaniem można zakładać, że PKB być może nawet nieco przekroczy 4%. Według najnowszych analiz MFW potencjalna stopa wzrostu, czyli dojście do stanu pełnego zatrudnienia bez nakręcania inflacji, w Polsce wynosi ok. 0,6 pp., gdyby zatem w Polsce PKB sięgnęło 4,1% czy 4,3%, można by liczyć na dojście nawet do poziomu blisko 5%. Zależy to jednak z jednej strony od czynników zewnętrznych, a z drugiej od optymalizacji polityki gospodarczej – fiskalnej ze strony rządu i monetarnej ze strony NBP.

– Obraz polskiej gospodarki jest naprawdę niezły, tyle że w naszym kraju toczy się zimna wojna polityczna, która powoduje, że tracimy sporo czasu i energii i nie wykorzystujemy w pełni potencjału rozwojowego. Toczy się wielka gra o racjonalizację zachowań podmiotów życia gospodarczego – producentów, handlowców, konsumentów, ale także państwa. Racjonalny jest ten, kto działa na własną korzyść, zważywszy na informację. A dzisiaj informacje czerpie się z mediów, a nie z rzetelnych i obiektywnych źródeł. Stąd takie sytuacje, jak masowo zaciągane kredyty w obcych walutach – zaznaczył prof. Kołodko.

Polityka a gospodarka

– Politycy ze wszystkich stron sceny składają różne nieracjonalne obietnice, które powodują rozchwianie oczekiwań społecznych, destabilizują rynek i powodują niepewność w umysłach przedsiębiorców i inwestorów, którzy potrzebują stabilności. Polska gospodarka jest jednak na tyle silna, zarówno strukturalnie jak i instytucjonalnie, że polityce trudno jest ją popsuć. Paradoksalnie, przeszkadza jej w tym biurokracja, która z natury nie lubi zmian i gdy polityka chce włożyć gospodarce kij w mrowisko, biurokracja wkłada jej kij w szprychy – obrazowo tłumaczył ekonomista.

Jakie są konsekwencje obecnych decyzji rządu w długiej perspektywie? Prof. Kołodko nie podziela optymizmu rządu, że sytuacja fiskalna będzie pozostawała w pełni pod kontrolą. – Sytuacja fiskalna jest dobra, rośnie skuteczność ściągania podatków, co jest korzystne dla biznesu, bo może powstrzymać rządzących od prezentowania takich nie najszczęśliwszych pomysłów jak podatki sektorowe, na przykład tzw. podatek od sklepów wielkopowierzchniowych. Nie wierzę jednak w zapewnienia polskiego rządu, że deficyt budżetowy będzie spadał z obecnych 2,9% PKB do 1,2% w roku 2020. Trzeba bowiem mieć na uwadze ogrom wydatków z tytułu obniżania wieku emerytalnego, które jest błędem, czy z tytułu takiej a nie innej konstrukcji programu 500Plus – co też jest błędem, w szczególności transferowanie środków do osób bogatych. Pochwalam jednak podniesienie płacy minimalnej, bo to nakręca koniunkturę gospodarczą, kreuje popyt, szczególnie na towary szybko zbywalne – podkreślił uczony.

Polska w strefie euro? Tak!

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • tereska 14.11.2019

  "Ewolucja to warunek zaledwie konieczny, by zarabiać w pozycji
  wyprostowanej." - Wojciech Pyszczek

 • Marek 02.06.2017

  Temu Panu już podziękujemy.

 • Tomasz Zaremba 01.06.2017

  Bzdura bzdura bzdura jeśli chodzi o Euro. Bylem 4 dni na południu Włoch w podróży służbowej i włosi mówią odkąd wprowadzili Euro to zubozeli i wiele firm splajtowalo. Mówią broncie się przed Euro Polacy. Euro dobre chyba dla Niemiec

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.