02.01.2019/18:19

Projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu to bubel prawny. Eksperci wskazują błędy

W listopadzie 2018 r. do Sejmu trafił pierwszy projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele. Propozycja rozszerza zakaz na handel wyrobami tytoniowymi i placówki, które przy okazji świadczą usługi pocztowe – ograniczając wolność gospodarczą. Z kolei, przedsiębiorca handlujący w niedziele we własnym imieniu będzie mógł skorzystać z pomocy wybranych członków rodziny. Projekt zgłosiła grupa posłów – nie przeprowadzono zatem konsultacji społecznych i oceny skutków regulacji, a propozycje są nieadekwatne do założonych celów. W ocenie Patryka Wachowca i Marcina Zielińskiego ekspertów Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju drobne zmiany nie naprawiają całej ustawy, która jest przykładem bubla prawnego nieproporcjonalnie ingerującego w wolność gospodarczą.

W listopadzie 2018 r. do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. W ciągu kilku dni przeprowadzono pierwsze czytanie projektu, którym następnie zajęła się sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, proponując drobne poprawki.

Propozycja zmiany ustawy dotyczy kilku wyjątków umożliwiających handel w niedziele, których interpretacja budziła wątpliwości w czasie prac nad pierwotnym tekstem tego aktu, jak i od pierwszej niedzieli objętej zakazem w marcu 2018 r.

Na obecnym etapie procesu legislacyjnego projekt obejmuje:

– wprowadzenie zakazu w placówkach zajmujących się wyłącznie handlem wyrobami tytoniowymi (zmiana art. 6 ust. 1 pkt 6); – ograniczenie wyjątku od zakazu handlu do placówek pocztowych, w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych (zmiana art. 6 ust. 1 pkt 7);

– doprecyzowanie wyjątku od zakazu dotyczącego sprzedaży produktów rybnych (zmiana art. 6 ust. 1 pkt 14);

– uszczegółowienie wyjątku od zakazu dotyczącego placówek prowadzących handel maszynami rolniczymi, częściami i materiałami eksploatacyjnymi do tych maszyn (zmiana art. 6 ust. 1 pkt 24);

– umożliwienie korzystania przez przedsiębiorcę – który ma prawo prowadzić handel w niedziele wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek (art. 6 ust. 1 pkt 27) – z nieodpłatnej pomocy wybranych członków rodziny, o ile nie są oni pracownikami lub zatrudnionymi w placówce handlowej tego przedsiębiorcy (nowy art. 6 ust. 3–4).

Propozycja przewiduje 14-dniowe vacatio legis.

Projekt ustawy złożyła grupa posłów, mimo że nad analizą przepisów pracował resort pracy. Ominięcie ścieżki rządowej zapowiadał zresztą wcześniej sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed.

Według przedstawicieli Forum Obywatelskiego Rozwoju kolejny raz większość rządząca świadomie unika konsultacji społecznych, które mogłyby przyczynić się do usunięcia błędów projektu na wczesnym etapie procesu legislacyjnego, jak i zwiększyłoby zaufanie obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. Przede wszystkim jednak rząd – realizując zasadę tworzenia prawa w oparciu o dowody – zobowiązany byłby do sporządzenia oceny skutków regulacji, obejmującej m.in. analizę stanu prawnego, zasadność wprowadzenia zmian i ich wpływ na poszczególne grupy podmiotów, alternatywne środki służące osiągnięciu zakładanych celów, jak również przewidywalne skutki społeczne, gospodarcze i finansowe. Takiej roli nie spełnia uzasadnienie projektu – szczególnie, że w przypadku przedłożeń poselskich ich autorzy nie mają dostępu do danych i narzędzi analitycznych umożliwiających rzetelną ocenę konieczności przyjmowania nowego prawa.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • kj 03.01.2019

    prawda jest taka, że PIS juz odroczył pracę nad poprawką tej ustawy i pewnie nie będą już tykali tego tematu, żeby nie robić większego zamieszania przed wyborami... im chodziło o zamknięcie marketów co zostało zrealizowane, a tylko solidarność sie czepia jakiejś żabki czy sklepu alkoholowego w którym można paczkę odebrać. Nie zdziwię się, jak ta nowelizacja po cichu pójdzie do kosza i będzie po temacie

  • Paweł 03.01.2019

    Cóż spodziewać się po ustawie ‚ która w.zalozeniu zakazuje i budzi coraz więcej wątpliwości nie tylko prawnych ale tez społecznych

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.