02.01.2019/18:19

Projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu to bubel prawny. Eksperci wskazują błędy

Jeśli chodzi o konkretne rozwiązania zawarte w przedłożeniu, to można je podzielić na (1) wprowadzające zakaz w placówkach handlujących określonymi towarami lub prowadzących określoną działalność, jak i na (2) nieznacznie ograniczające działanie ustawy wobec części przedsiębiorców. Trzeba jednak pamiętać, że projekt nie jest propozycją kompleksową i obejmuje jedynie punktowe zmiany w katalogu wyjątków od generalnego zakazu handlu w niedziele.

Wśród przepisów ustanawiających kolejne restrykcje w handlu w niedziele wyróżnić można propozycję usunięcia spośród wyjątków wyrobów tytoniowych, których handel – stanowiący przeważającą działalność – umożliwiał otwarcie placówek w niedziele. Zdaniem projektodawców wyjątek ten jest nadużywany, gdyż Polska Klasyfikacja Działalności (PKD), w zakresie w jakim dotyczy tego asortymentu, obejmuje również sprzedaż detaliczną żywności i napojów (PKD 47.2). W ocenie autorów nowelizacji handel wyrobami tytoniowymi będzie jednak nadal możliwy w oparciu o inne wyłączenia, np. dotyczące stacji paliw. Nie sposób zaakceptować takiej argumentacji z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, z faktu, że konkretna klasa PKD obejmuje także inny asortyment niż wyroby tytoniowe nie wynika, że wyjątków od zakazu handlu nie należy oceniać w świetle konkretnych towarów lub wyrobów, którymi handluje przedsiębiorca.

Stanowisko to podzielił niedawno Sąd Najwyższy, który podjął uchwałę w przedmiocie wykładni art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy, wskazując, że „»przeważająca działalność« […], to działalność dotycząca handlu łącznie prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, jak i taka działalność, która za swój przedmiot ma tylko jeden ze wskazanych w tym przepisie asortyment”. Po drugie – nawet w sytuacji braku uchwały SN – argumentacja za koniecznością wprowadzenia zakazu handlu wyrobami tytoniowymi jest niespójna. Projektodawcy zdają się nie zauważać, że artykułom tym poświęcona jest również inna klasa (PKD 47.26), która obejmuje sprzedaż detaliczną wyrobów tytoniowych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach. Wejście tej propozycji w życie oznaczać będzie, że np. saloniki zajmujące się handlem wyłącznie takimi produktami, których działalności nie da się przypisać do innych wyjątków zawartych w ustawie, będą musiały być zamknięte w niedziele objęte zakazem.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • kj 03.01.2019

    prawda jest taka, że PIS juz odroczył pracę nad poprawką tej ustawy i pewnie nie będą już tykali tego tematu, żeby nie robić większego zamieszania przed wyborami... im chodziło o zamknięcie marketów co zostało zrealizowane, a tylko solidarność sie czepia jakiejś żabki czy sklepu alkoholowego w którym można paczkę odebrać. Nie zdziwię się, jak ta nowelizacja po cichu pójdzie do kosza i będzie po temacie

  • Paweł 03.01.2019

    Cóż spodziewać się po ustawie ‚ która w.zalozeniu zakazuje i budzi coraz więcej wątpliwości nie tylko prawnych ale tez społecznych

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.