21.10.2016/11:15

Projekt ustawy zawieszającej podatek handlowy do 2018 r. skierowany do pierwszego czytania

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej wpłynął 20 października do Sejmu i skierowany został tego samego dnia do pierwszego czytania. Jeśli proponowane przepisy wejdą w życie, podatek handlowy zostanie zawieszony na okres do końca grudnia 2017 r.

Przypomnijmy, Rada Ministrów przyjęła wspomniany projekt ustawy we wtorek, 18 października. Poprzez proponowane przepisy rząd chce wypełnić nałożony przez Komisję Europejską nakaz zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy w Brukseli.

KE zdecydowała się na użycie takiego środka, gdyż obawia się, że wprowadzona w Polsce danina może faworyzować niektóre przedsiębiorstwa kosztem innych. Najwięcej wątpliwości wzbudzają progresywne stawki oparte na wielkości przychodów oraz wysoka kwota wolna od podatku, które w praktyce oznaczać mogą, iż przedsiębiorstwa o niskich przychodach uzyskają selektywną przewagę nad swoimi konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

- W przypadku stwierdzenia przez Komisję Europejską, iż przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej są niezgodne z rynkiem wewnętrznym, nie dojdzie do udzielenia pomocy publicznej, którą trzeba będzie zwrócić wraz z odsetkami. Jednocześnie należy zaznaczyć, że obecnie nie ma potrzeby uchylania w całości ustawy, jedynie przejściowo należy wstrzymać funkcjonowanie podatku - napisało Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu dołączonym do projektu.

Zawieszenie podatku oznaczać będzie brak wpływów do budżetu państwa z tytułu podatku od sprzedaży detalicznej za okres od września 2016 r. do grudnia 2017 r. W 2016 r. będzie to kwota 472,6 mln zł, natomiast w 2017 r. kwota 1 mld 590,6 mln zł.

Rządowi powinno zależeć na jak najszybszym przejściu projektu ustawy przez cały proces legislacyjny. To skutek tego, że 25 października upływa termin pierwszych wpłat podatku (za wrzesień). Nic jednak nie wskazuje na to, aby udało się przyjąć nowe prawo w tym terminie, gdyż w piątek 21 października zakończą się ostatnie posiedzenia Sejmu i Senatu w tym miesiącu.

Polskie władze mają jednak plan awaryjny, a jest nim rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku handlowego (dotyczące okresu 1 września - 31 grudnia br.), które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 19 października. Jednak w tym wariancie firmy nadal zobowiązane będą do wypełniania deklaracji podatkowych, mimo iż płacić podatku nie będą musiały. Od tego obowiązku uwolnić je może tylko ustawa, a nie rozporządzenie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.