14.04.2017/15:18

Prowadzenie firmy powinno się zaliczać do stażu pracy

Obecne przepisy nie pozwalają zaliczać okresów prowadzenia działalności gospodarczej do stażu pracy. W sytuacji gdy przedsiębiorca chce zakończyć działalność biznesową i podjąć pracę na etacie, traktowany jest jak osoba bez stażu, co dyskryminuje go w dostępie do szeregu uprawnień pracowniczych, a także utrudnia ubieganie się o pracę w szeroko rozumianej administracji państwowej. Posłowie Nowoczesnej chcą zmiany tych przepisów.

Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem osoba, która przechodzi z własnej działalności na klasyczną umowę o pracę, bez względu na ilość przepracowanych „na swoim” lat wciąż ma na starcie tylko 20 dni urlopu rocznie. Dokładanie tak, jak osoba podejmująca pracę po raz pierwszy. Nowoczesna chce, aby przepracowany okres samozatrudnienia wliczał się do obliczania dni urlopu. Posłowie tej partii postulują też, by czas, w którym ktoś prowadził własną działalność gospodarczą, był wliczany do udokumentowanego stażu pracy niezbędnego do ubiegania się o stanowiska w szeroko rozumianej administracji państwowej.

– Nie może być tak, że ktoś kto przez kilka lat prowadził firmę, jest traktowany przez instytucje państwowe szukające pracowników jako osoba bez stażu pracy i automatycznie odrzucany w rekrutacji. Nowoczesna chce to zmienić. – mówi poseł Zbigniew Gryglas, członek prezydium klubu poselskiego Nowoczesnej.

Obecnie jako staż pracy rozumie się głównie okres pozostawania w stosunku pracy. W efekcie blokuje to drogę do zatrudnienia, m.in. na niektórych stanowiskach w administracji publicznej grupie szeroko rozumianych przedsiębiorców, osób samozatrudnionych czy pracujących na podstawie umów cywilnych.

– Osoby te dyskryminowane są w porównaniu do osób pozostających w stosunku pracy w dostępie do szeregu uprawnień pracowniczych, takich jak dłuższy urlop czy okres wypowiedzenia. – wyjaśnia poseł Zbigniew Gryglas. Propozycja Nowoczesnej pozwoli pracownikom lub ubiegającym się o stanowisko, na które wymagany jest określony staż, na zaliczenie do stażu pracy lub okresu poprzedniego zatrudnienia prowadzenie własnej działalności, prowadzenie spółki czy też pracę na podstawie umowy agencyjnej lub właśnie umowy cywilnej.

Biorąc pod uwagę realia rynku pracy można dowodzić, że prowadzenie działalności gospodarczej może zwiększać produktywność pracownika bardziej, niż praca na etacie, wykształcając decyzyjność i samodzielność. Dlatego zarówno uprawnienia do urlopów czy okresów wypowiedzeń, jak i dostęp do stanowisk, wymagających potwierdzonego doświadczenia zawodowego powinny być takie same niezależnie od prawnej i organizacyjnej formy wcześniejszej pracy.

– Mam nadzieję na ponadpartyjne poparcie tej inicjatywy, gdyż nie jest to projekt polityczny. Ten projekt ma za zadanie wyrównanie szans obywateli w dostępnie do rynku pracy – podkreślił poseł Gryglas podczas konferencji prasowej.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • dorota 03.02.2021

  To jest bardzo niesprawiedliwe bo wiadomo ile wynosi skladka ZUS opłacana co miesiąc. A takiej zonie "rolnika" który ma troszkę ponad hektar pola i opłaca za nią KRUS (ok 250zł na kwartał) i całe zycie nigdzie nie pracowała wszystkie te lata wliczane są do stażu pracy.PARANOJA

 • Krzysztof 04.11.2020

  Ktoś się powinien naprawdę tym zająć....może poprzez jakaś skargę do instytucji unijnych...
  Np.Potrafili przeforsować taki nonsens jak możliwość rejestracji samochodów z Anglii...
  A to jest naprawdę dyskryminacja

 • Wlasciciel firmy 10.07.2018

  Szok po 10 latach na biznesie nie mam urlopu 26 dni tylko 20 to tylko w pl takie cuda poprostu brak słów. Dobrze ze poszlem na etat i mam urlop 20 dni jak ktos po szkole podstawowej .Prowadzac jednosobowa firmę nie ma wcale chyba ze choroba bo trza tyrac na zus ,lokal, towar, benzyne, mieszkanie,itp itd... Na etacie żarcie , urlop, opieka medyczna, i jescze pochorowac można i zaplaca :) a i głowa spokojna.

 • Były Pzedsiębiorca 23.02.2018

  Niestety przedsiębiorcy są traktowani jak gorszy sort. I o paranojo osoby płacące krus płaca mniejszy ZUS z mniejsza częstotliwością, a im wysługa lat liczy się w przeciwieństwie do przedsiębiorców.

 • dkmn 14.02.2018

  Jak zwykle rządzący zajmują się pierdołami a z tym co jest ważne nic się nie robi. Ciekawe ile to jeszcze potrwa zanim wyprostują te chore przepisy. Mi to akurat nie przeszkadza bo na szczęście mam staż pracy z umów o pracę ale jest wielu przedsiębiorców którzy całe życie prowadzą własny biznes a później traktuje się ich jakby nigdy nie pracowali.

 • Bob 01.02.2018

  Czy wiadomo co się dalej stało z tą inicjatywą?

 • A. 17.04.2017

  Aż trudno uwierzyć, że takie coś w ogóle funkcjonuje. Ludzie, którzy prowadząc działalność muszą radzić sobie z całością spraw zw. z pracą są traktowani, jak żółtodzioby, którzy z pracą nie mieli nic wspólnego. Jakim cudem taki stan trwa??????!?!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.