15.05.2018/13:05

Przed chętnym na Bać-Pol duże wyzwanie

Przejęcie Bać-Polu wynika m.in. z trudnej sytuacji panującej na rynku handlu hurtowego. Nowy potencjalny właściciel będzie musiał im sprostać - mówi w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl Grzegorz Łaptaś, dyrektor w PwC.

- Rynek handlu hurtowego boryka się z wieloma problemami. Główny to coraz mniejsza baza klientów. Z tego powodu biznes przechodzi przez okres konsolidacji. By na nim rosnąć, trzeba przejmować - mówi Grzegorz Łaptaś.

Ekspert podaje tu przykład firmy Eurocash, która w ostatnich latach wyrosła na jednego z największych graczy na rynku handlu hurtowego. - Eurocash, od lat kupował mniejszych hurtowników. Ponadto dużo inwestował w działalność detaliczną, dzięki czemu jest zdecydowanym wygranym w segmencie hurtowym - dodaje Łaptaś.

- Oprócz Eurocashu niemal wszystkie firmy na rynku borykają się z problemami. Ich sprzedaż spada, nie mają także zdolności do pozyskania finansowania, które to z kolei pozwoliłoby na aktywne zwiększenie skali działalności przez przejęcia i konsolidację. Dlatego też nawet duże podmioty mogą zostać przejęte przez innych graczy - zaznacza ekspert PwC.

Według Grzegorza Łaptasia to właśnie trudna sytuacja na rynku jest jednym z powodów, dla których potencjalny inwestor jest zainteresowany przejęciem Bać-Polu. Pytany o znaczenie akwizycji wykonanej przez Spar Group Ltd., zwraca uwagę na duży potencjał operacji. - W przypadku ewentualnego przejęcia przez firmę, która jest franczyzobiorcą Spara, to dodatkowo zwiększy znaczenie tej akwizycji także na rynku handlu detalicznego i korzyści odniosą obie strony - komentuje.

- Nie zapominajmy jednak, że potencjalna transakcja dotyczy w dużej mierze rynku hurtowego, na którym panują bardzo trudne warunki. To wyzwanie dla potencjalnego chętnego na Bać-Pol - podsumowuje Grzegorz Łaptaś.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Klient 15.05.2018

    Kolejny Madry Pan z PWC! Ile upadkow kryje sie za doradztwem tej firmy! Moze warto sprawdzic komu doradzali i kto upadl lub mial/ma problemy! To na pewno bylaby dobra statystyka

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.