13.10.2016/16:42

Przybywa sklepów z alkoholem

W ubiegłym roku liczba punktów sprzedaży z wódką, winem i piwem wyniosła 4882 i była ponad dwa razy większa niż 13 lat temu. Rynek rozwija się dynamicznie – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Sklepów z alkoholem jest w Polsce bardzo dużo i szybko przybywa kolejnych – w ub.r. było ich o 13 proc. więcej niż w roku poprzednim i o ponad 112 proc. niż w 2002 roku – wynika z danych GUS. Zdaniem ekspertów to efekt wzrostu zamożności Polaków.

W ubiegłym roku przeciętny miesięczny dochód gospodarstwa domowego, liczony na osobę wyniósł 1386 zł i był po uwzględnieniu inflacji o 4,3 proc. wyższy niż w 2014 roku. Zarabiamy coraz więcej, w związku z czym coraz chętniej sięgamy po droższe trunki. W kategorii whisky import liczony w butelkach o pojemności 0,7 l na przestrzeni ostatnich czterech lat zwiększył się o ponad 60 proc.

Z danych GUS wynika również, że najwięcej na alkohol wydają kierownicy oraz specjaliści, których średnie zarobki są najwyższe. Na trunki przeznaczali oni w ubiegłym roku przeciętnie 18,2 zł miesięcznie. Tuż za nimi były osoby pracujące na własny rachunek (odpowiednio 18 zł), a na trzecim miejscu uplasowali się emeryci (13,8 zł).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.