26.06.2020/18:40

PSH Unia obawia się konkurencji ze strony sieci handlowych 

Zagrożeniem dla działalności PSH Unia są m.in. rozwój ilościowy Dino oraz sieci Żabka, przejęcie SPAR Polska i Piotra Pawła przez SPAR z RPA oraz stały rozwój i poprawa w efektywności w działaniu grupy Jeronimo Martins.

W 2019 r. PSH Unia osiągnęła przychody netto w wysokości 281,1 mln zł, o 1 proc. wyższe nić w roku 2018. Zysk netto wyniósł 302,3 tys. zł, o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Zarząd firmy jest zadowolony z tego wyniku, ponieważ, jak podano w sprawozdaniu rocznym za 2019 rok, głównym zadaniem było podjęcie działań mających na celu utrzymanie zakładanego poziomu obrotów pomimo zakończenia współpracy z RHS Wieluń oraz spadku koniunktury na rynku tradycyjnym.

Firmę niepokoi stały wzrost wynagrodzeń, braki kadrowe, w szczególności kierowców, pracowników magazynowych, pracowników punktów detalicznych a także przedstawicieli handlowych. Wśród zagrożeń dla działalności firmy wymieniono możliwe wejście w życie nowej dyrektywy UE regulującej zasady współpracy pomiędzy dostawcami a handlem wraz z poprawką zaproponowaną podczas prac komisji w Parlamencie Europejskim. Poprawka ta w praktyce zakazuje łączenia się podmiotów detalicznych i hurtowych w grupy zakupowe.

Polska Sieć Handlowa Unia współpracuje z hurtowniami, które jednocześnie są jej akcjonariuszami. Wyjątkiem są firmy dystrybucyjne współpracujące z PSH Unia w ograniczonym zakresie ofertowym.

Jak podała spółka, działalność operacyjna PSH Unia na koniec 2019 roku opierała się na 19 umowach handlowych z dystrybutorami wchodzącymi w skład organizacji. Składało się na nie 16 umów z akcjonariuszami spółki oraz 3 umowy hurtowniami współpracującymi. W kwietniu 2019 zakończyła się współpraca pomiędzy PSH Unia a RHS Wieluń, operatorem 23 sklepów spożywczych Sedal.

W 2019 roku w obrębie dystrybucji PSH Unia funkcjonowały 2 brandy marki własnej: Farma (przetwory i produkty sypkie) oraz Sadów (przetwory owocowe).

Akcjonariuszami PSH Unia są Hurtownia Artykułów Spożywczych Agawa z Kartuz, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Delta, Lemonex SA, P.P.H.U. M&J, Rumtex, Hurtownia Spożywcza Aga, Firma Handlowa Sawex, Firma Handlowo-Usługowa Sobix, PHU SIM, Berg-Hurt Bydgoszcz, Bag-Pol, Astir, Piotruś Pan SA, Ice-Full Dystrybucja i Marcola Hurtownia Spożywcza.

Firma współpracuje z hurtowniami Tedi Dystrybucja z Suwałk, Mag Dystrybucja z Olsztyna i Tano Dystrybucja z Ząbek. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.