12.03.2020/10:57

Rafał Romanowski zajmie się tworzeniem Krajowej Grupy Spożywczej

Jacek Sasin, minister Aktywów Państwowych powołał Rafał Romanowskiego na swojego pełnomocnika ds. rolno-spożywczych. Będzie on odpowiedzialny m.in. za prace przy powstawaniu Krajowej Grupy Spożywczej.

„Od dziś przypadła mi nowa rola. Zdobyte przez lata pracy w resorcie rolnictwa doświadczenia mam możliwość wykorzystać w budowaniu silnego wsparcia dla rolników” – czytamy w informacji udostępnionej w serwisie Facebook.

„Jako Pełnomocnik Ministra Aktywów Państwowych ds. rolno-spożywczych będę współpracował m.in. przy powstawaniu Krajowej Grupy Spożywczej” – napisał Romanowski.

Zaznaczył także, że pozostałe w rękach Skarbu Państwa aktywa firm sektora spożywczego mogą i muszą lepiej służyć polskim rolnikom.

„Sprawiedliwe ukształtowanie relacji w całym łańcuchu żywnościowym i na rynkach rolnych to koniec wyzysku rolników sprowadzonych w latach 90. tych do roli dostarczycieli tanich surowców” - dodał.

Krajowa Grupa Spożywcza, nazywana niekiedy Narodowym Holdingiem Spożywczym czy Polską Grupą Spożywczą, zajmować ma się stabilizacją, promocją i regulacją rynku rolno-spożywczego w Polsce (w tym działaniami interwencyjnymi). Jej powstanie zapowiadane jest przez obóz Prawa i Sprawiedliwości od lat. Prace przyspieszyły na przełomie 2018 i 2019 r., gdy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powołał zespół odpowiedzialny za opracowanie koncepcji utworzenia KGS w oparciu o rolniczo-spożywcze spółki z udziałem skarbu państwa. Taka koncepcja powstała, a jej założenia zostały zaakceptowane przez resort. W lipcu 2019 r. Ardanowski zapowiedział powstanie KGS "do końca miesiąca". Tak się jednak nie stało.

We wrześniu Ardanowski poinformował wspólnie z wicepremierem Jackiem Sasinem o niektórych szczegółach projektu. Jak zapowiedzieli politycy, KGS powstanie w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, czyli największą spółkę z sektora spożywczego kontrolowaną przez państwo. Dotychczas jednak KGS nie została powołana do życia.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.