22.06.2018/14:14

Rafał Sonik o zakazie handlu w niedziele: Jesteśmy ekonomicznymi "pożytecznymi idiotami"

Rafał Sonik, przedsiębiorca, właściciel kilku galerii handlowych, bardzo krytycznie wypowiada się o zakazie handlu w niedziele. Podczas debaty eksperckiej „Monitoring skutków zakazu handlu w niedziele”, zorganizowanej przez think–tank .Nowoczesnej Lepsza Polska – Sieć Ekspercka, wyliczył kilka powodów, dla których jego zdaniem wprowadzenie ograniczenia handlu w niedziele jest zasadniczym błędem.

Rafał Sonik, właściciel m.in. Gemini Holdings, rozpoczął od osobistej obserwacji.

– Jedna z moich galerii znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła i w pełnej synergii z księdzem proboszczem i jego działaniami. Jedną z pierwszych osób, która wyraziła ubolewanie z powodu wprowadzenia zakazu handlu w niedziele był właśnie ów ksiądz proboszcz, który przewidywał, że straci z tego powodu ok. 20 proc. przychodów "z tacy". Okazuje się, że miał rację, ponieważ do galerii zjeżdżają w niedziele ludzie z całego regionu, zostawiają samochody na wygodnym parkingu i po zakupach czy przed zakupami idą do kościoła. Jest to swego rodzaju oś, wokół której organizują swoje niedziele. To zdrowe i dobre – przekonywał Rafał Sonik podczas dyskusji.

– Śledzę dane dotyczące galerii, ponieważ od 30 lat jest to mój główny biznes. Jestem właścicielem ok. 150 tys. mkw powierzchni GLA. Moim zdaniem wprowadzanie zakazu handlu w niedziele jest z kilku powodów zasadniczym błędem. Po pierwsze, jest to niezgodne fundamentalną regułą wolnorynkową – "to co nie jest zabronione, jest dozwolone". Pozwalać należy na jak najwięcej, a zabraniać ostrożnie i sensownie – argumentował przedsiębiorca i kontynuował:

– Zakaz jest też kontrproduktywny z pewnego ważnego powodu. Aby go zrozumieć, należy sobie zadać pytanie – jakie jest dziś nasze największe bogactwo, nasz kapitał? Jest nim etos pracy, to, że chcemy indywidualnie zmieniać nasze życie na lepsze i nie widzimy innego na to sposobu, niż dobrze pracować. Błędne myślenie twórców ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele polega na tym, że ona prowadzi do erozji tego etosu. Ustawodawca przekonuje ludzi, że mogą mniej pracować, a mniej więcej tyle samo zarabiać, więc nie ma się co wysilać. Jeżeli damy ludziom więcej wolności, szans do lepszego zarabiania, oni za tym pójdą.

Pod koniec wypowiedzi Rafał Sonik sformułował najpoważniejsze zarzuty.

– Ta ustawa i stojące za nią rozumowanie jest szkodliwe dla Polski także z innego powodu. Otóż beneficjentem tej zmiany jest biznes najniżej opodatkowany. Tradycyjny handel detaliczny jest najwyżej opodatkowany, bo płacimy podatek od nieruchomości, pokrywamy wszystkie koszty utrzymania tej nieruchomości – parkingi są oświetlone, jest ochrona, działa ogrzewanie czy klimatyzacja – wszystkie te opłaty idą do polskich firm. De facto tradycyjny handel generuje najwięcej środków dla gospodarki w całym łańcuchu dostaw. A kto jest największym beneficjentem? Przeciwna strona, czyli handel internetowy, który minimalizuje swoje opłaty, utrzymując tylko magazyny logistyczne i obsługując przesyłki. Przy czym warto pamiętać, że ten handel nigdy nie będzie tak naprawdę należał do Polski, do polskich firm, bo jego największa część to koncerny takie jak Amazon i Alibaba, które powoli wchłaniają swoich międzynarodowych konkurentów i nabierają masy, a my tylko ten proces przyspieszamy takimi działaniami, jak zakaz handlu. Z punktu widzenia teorii ekonomii jesteśmy więc "pożytecznymi idiotami", w taki sposób zarządzamy naszą gospodarką i jej procesami, że my najwięcej tracimy, a korzystają ci, z którymi powinniśmy jak najdłużej i jak najskuteczniej konkurować.

Rafał Sonik jest właścicielem kilku firm, w tym spółki Gemini Holdings, zarządzającej galeriami handlowymi, m.in. Gemini Park w Bielsku–Białej, Tarnowie i Tychach. Wprowadził do Polski sieć McDonald's, inwestując wraz z Jerzym Starakiem 10 mln dolarów w pierwsze 10 lokali sieci. Budował też sieć stacji paliw BP w Polsce.

Rafał Sonik jest też znanym kierowcą rajdowym, wielokrotnym uczestnikiem rajdu Dakar. Jest też filantropem.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • GOSC 25.06.2018

  Mądrala Sonik niech odtworzy galerie w niedziele w Niemczech i Francji zarobi krocie.hi,hi.

 • Pozhoga 25.06.2018

  @ Marcin35:
  Nonsens i nieprawda:
  - zakaz handlu w niedzielę jest np. w Niemczech;
  - co i tak jest bez znaczenia: od kiedy to niby mamy się w Polsce kierować tym, co przyjęto w krajach UE !? Przecież tam jest "kwitnący" socjalizm i społeczeństwa na wymarciu.
  To już Mark Twain ponad 100 lat temu stwierdził, że błędny pogląd nie przestaje być błędny tylko dlatego, że wyznaje go większość.
  Co polecam pod rozwagę wszystkim wielbicielom "róbta co chceta" (najlepiej cudzym kosztem - jak przy handlu w niedzielę).

 • Marcin35 25.06.2018

  Wszystkie sąsiednie kraje nie mają zakazu handlu w niedizelę jak i wiekszość krajów unijnych. Widać hipokryzję pisu bo wprowadzili zwyczaj niemiecki (zakaza handlu w niedzielę) a przecież są antyniemieccy. Można było wprowadzić dla każdego pracownika handlu dwa dni wolne w tygodniu i dodatkową kasę w niedzielę - na pewno jest wiele osób, które mogą pracować i chcą pracować w niedziele - ludzie samotni, starsi z odchowanymi dziećmi, studenci. Nikt nie zmusza młodych rodziców do ciągłej pracy w niedziele. PIS to fanatyczna sekta, która bardzo szkodzi Polsce i nam Polakom.

 • tarnowianin 25.06.2018

  Sonik martwi się o tacę w kościele no szczyt hipokryzji!!! Boli, że to Jego świątynia handlowa najbardziej cierpi na zakazie :)))

 • Adam01 25.06.2018

  Innego komentarza nie można było się spodziewać po człowieku , który żyje z handlu i ....... popierał w wyborach prezydenckich Bronislawa Komorowskiego i parlamentarnych PO

 • Pracownik najemny 23.06.2018

  Wszystko zależy od punktu siedzenia . Nie można dać się zwariować : praca ponad wszystko ? Bez przesady .

 • Akinaaa 23.06.2018

  Dochód z tacy nie taka jest rola koscioła i im mniej takich ksiezy tym lepiej. Druga sprawa po co w ogole isc do kosciola skoro za chwile bedzie sie lamac 3 przykazanie... w takim wypadku w ogole lepiej nie isc. Wolny weekend to osiagniecie cywilizacyjne, a niedziele w polskiej tradycji to zawsze byl dzien wolny i koniec

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.