21.01.2020/11:25

Ranking najbogatszych inwestorów giełdowych – właściciel Dino goni Z. Solorza

Jak wynika z szacunków „Parkietu”, portfele giełdowe dziesięciu największych krajowych inwestorów indywidualnych warte są 34 mld zł. W ubiegłym roku te same osoby miały akcje warte łącznie niespełna 25 mld zł. To oznacza zwyżkę aż o 36 proc. Statystykę najmocniej podbili akcjonariusze CD Projektu i sieci Dino.

Portfel Tomasza Biernackiego, czyli wiodącego akcjonariusza sieci sklepów Dino, wart jest już 7,8 mld zł. To o 61 proc. więcej niż rok wcześniej. Powodem wzrostu notowań spółki jest jej stały i dynamiczny rozwój. Na koniec 2019 r. sieć Dino liczyła 1218 placówek. Tempo ekspansji rośnie – w minionym roku powstało o 41 marketów więcej, niż rok wcześniej.

Właściciel sieci Dino goni lidera rankingu - do Zygmunta Solorza-Żaka brakuje mu ponad 2,6 mld zł. „Hipotetycznie mógłby go dogonić, ale żeby tak się stało (przy założeniu, że portfel Solorza by się nie zmienił), cena akcji Dino musiałaby urosnąć do około 210 zł, czyli o ponad jedną trzecią w stosunku do obecnej. To z kolei implikowałoby kapitalizację całej spółki na poziomie ponad 20 mld zł. Dla porównania – to więcej, niż wynosi obecnie wycena rynkowa takich podmiotów jak KGHM czy Cyfrowy Polsat” – komentują sytuacje eksperci „Parkietu”.

Według analityków DM mBanku, w 2020 roku sieć Dino może urosnąć o 293 sklepy. Jak zwracają uwagę analitycy, w miarę wzrostu gęstości sieci sklepów poprawia się rentowność działalności operacyjnej firmy, ponieważ zmniejszają się koszty logistyki - przede wszystkim transportu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.