29.01.2016/12:42

Raport FOR: Podatek od handlu jest szkodliwy i bezzasadny

Forum Obywatelskiego Rozwoju to kolejna organizacja, która krytykuje pomysł dodatkowego opodatkowania handlu detalicznego w Polsce. Zdaniem FOR, wprowadzenie daniny będzie mieć negatywne skutki.

Działacze fundacji przypominają, że zwolennicy nowego podatku od sprzedaży detalicznej wymieniają zasadniczo trzy cele jego wprowadzenia: „wyrównanie” konkurencji na rynku handlu detalicznego, „efektywne opodatkowanie” sieci sklepów handlowych (zwłaszcza zagranicznych) oraz zwiększenie wpływów budżetowych.

W opinii FOR zrealizowanie celu pierwszego (jakim jest „wyrównanie” konkurencji na rynku handlu detalicznego) będzie musiało się odbyć ze szkodą dla polskich konsumentów (którzy zapłacą więcej), pracowników (którzy będą pracować w gorzej zorganizowanych sklepach) a nawet przedsiębiorców (którzy są dostawcami sieci handlowych).

Kryjący się za celem drugim (a mianowicie walką z szeroko pojmowaną optymalizacją podatkową) zarzut o niepłaceniu podatku dochodowego konkretnie przez zagraniczne sieci handlowe nie ma - zdaniem FOR - twardego uzasadnienia w danych, a proponowany podatek od obrotu oznaczać będzie nierówne obciążenie firm o różnym modelu biznesowym.

Fundacja zwraca uwagę na fakt, że w rzeczywistości najistotniejszy jest cel fiskalny. Polski rząd "chce wykorzystać narosły przez ostatnie lata stereotyp o niepłaceniu podatków przez podmioty zagraniczne", by zdobyć dodatkowe środki na realizację przedwyborczych obietnic. FOR nie wyklucza jednak, że przyrost wpływów do budżetu będzie miał charakter wyłącznie krótkookresowy.

Forum Obywatelskiego Rozwoju to fundacja założona w 2007 r. przez prof. Leszka Balcerowicza.

Pełny raport (16 stron) dostępny jest do pobrania na naszym portalu:
Raport FOR - Podatek od handlu

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.