16.09.2013/16:56

Real w kiepskiej kondycji finansowej

Według dziennika "Rzeczpospolita" sieć hipermarketów ma tak złe wyniki w Polsce, że jedyną szansą na jej przetrwanie jest prawdopodobnie przejęcie przez Auchan.

Jak podaje „Rz" z niedawno opublikowanego sprawozdania finansowego sieci Real za 2012 r. wynika, że jej strata netto w tym okresie wyniosła 59,6 mln zł, a przychody – po spadku o ponad 6 proc. – wyniosły 5,6 mld zł. Strata spółki z lat ubiegłych na koniec 2012 r. wyniosła już ponad 1,3 mld zł – w 2011 r. było to ponad 100 mln zł. Powody tej sytuacji nie są tajemnicą – ocenia „Rzeczpospolita". Hipermarkety najmocniej odczuły spowolnienie gospodarcze. Wzrosty w branży generują mniejsze placówki: dyskonty i supermarkety. Dlatego prawdopodobnie jedyną szansą dla sklepów Real jest przejęcie przez francuską grupę Auchan, która choć obecna głównie na rynku hipermarketów, to jednak ma dobre wyniki i nadal się rozwija. Jednak – choć umowa na zakup Reali za 1,1 mld zł została zawarta w grudniu ub.r. – to nie została ostatecznie sfinalizowana. I wszystko wskazuje na to, że w Polsce na decyzję trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Niemal pewne jest, że UOKiK wyda decyzję warunkową i zobowiąże Auchan do sprzedaży lub zamknięcia kilku, a może nawet kilkunastu hipermarketów Real – pisze „Rz".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.