03.08.2016/13:11

Rejestrem paragonów w szarą strefę

Informacje z kasy fiskalnej będzie wysyłana przez internet bezpośrednio do skarbówki, co ma usprawnić kontrole i ograniczyć nadużycia – pisze „Rzeczpospolita”.

Centralny rejestr paragonów to jeden z elementów rządowej walki z szarą strefą. Jak wynika z raportu firmy KPMG, może on przenieść rocznie 6,5 mld zł oszczędności budżetowi państwa. Podobne systemy działają już na Węgrzech, w Chorwacji, Turcji i Bułgarii. Nowe kasy miałyby zacząć trafić do firm w 2017 roku, a system w pełni ruszyć na przełomie 2018 i 2019 roku. Wydatki na wdrożenie nowego systemu (m.in. uruchomienie specjalnego systemu do analizy i serwera do zbierania danych) szacowane są na 370 mln zł. Spore wydatki czekają przedsiębiorców – na nowe kasy, współpracujące z systemem detaliści będą musieli wydać nawet 2000 zł. Co prawda przedsiębiorcy będą mogli korzystać z ulg na zakup kas i odliczać VAT naliczony z faktury na kasę. Problemem może być jednak sam transfer danych, wiele niezależnych wiejskich sklepów jest nieskomputeryzowanych i nie posiada dostępu do internetu. Przedsiębiorcy używający kas dwurolkowych nie będą musieli składować kopii, zniknie też wymóg drukowania papierowych podsumowań na koniec miesiąca. Ministerstwo Finansów zapowiedziało już wprowadzenie centralnego rejestru faktur.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.