24.11.2020/09:38

Rekordowy eksport żywności z Polski. Rośnie sprzedaż do krajów pozaunijnych

W okresie od stycznia do września 2020 r. wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych z Polski wyniosła 25 070 mln euro. Oznacza to wzrost o 6,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku - podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Po doświadczeniach ograniczeń w gospodarce oraz transporcie w czasie pierwszej fali pandemii dobrze przygotowaliśmy branżę rolno-spożywczą, zakłady produkcyjne i logistykę na drugą falę – twierdzi minister rolnictwa Grzegorz Puda, cytowany w komunikacie.

Sprzedaż do państw Unii Europejskiej (liczonych łącznie z Wielką Brytanią) wzrosła w tym roku w trzech kwartałach o 4,4 proc. do wartości 20 085 mln euro. W strukturze eksportu rolno-spożywczego udział państw UE w porównaniu do trzech kwartałów 2019 roku zmniejszył się z 81,9 proc. do 80,1 proc.

Najwięcej artykułów rolno-spożywczych w okresie styczeń - wrzesień 2020 roku, jak ma to miejsce od lat, sprzedano do Niemiec. Wartość tej sprzedaży wyniosła 6 231 mln euro i w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku był to wzrost o 10,3 proc. (w I-IX 2019 r. – 5 648 mln euro). Eksport do Niemiec stanowił blisko 25 proc. wartości całego eksportu rolno-spożywczego zrealizowanego w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku.

Warto zwrócić uwagę na rosnące znaczenie polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych do państwa spoza UE. W okresie I-IX 2020 wartość tego eksportu wyniosła 4 985 mln euro i w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, oznaczało to wzrost o około 17 proc.

– W analizowanym okresie nastąpił 17-procentowy wzrost eksportu polskiej żywności do krajów pozaunijnych, co nie jest bez znaczenia w przypadku spodziewanych ograniczeń wynikających z bezumownego brexitu. W dalszym ciągu głównymi naszymi odbiorcami są kraje UE, do których trafiły polskie produkty rolno-spożywcze o wartości 20,1 mld euro – skomentował minister Puda.

Największą dynamikę jeśli chodzi o wzrost wartości sprzedaży, odnotowano w eksporcie do państw na kontynencie afrykańskim, w tym m.in. do RPA i Maroka (ponad dwukrotny wzrost) oraz do Algierii (wzrost o 86 proc.). Ponadto istotnie wzrosła wartość eksportu do Ghany i Senegalu. Do grona liczących się odbiorców polskich towarów rolno-spożywczych dołączyła w bieżącym roku również Tanzania.

Wyraźnie zwiększyła się również wymiana handlowa z państwami Bliskiego Wschodu. Tu z kolei największym odbiorcą była Arabia Saudyjska (ponad dwukrotny wzrost). Ponadto, zwiększył się eksport także do Kuwejtu (prawie dwukrotnie) oraz do Turcji (o 22 proc.).

Na kontynencie azjatyckim, największym odbiorcą artykułów rolno-spożywczych z Polski nadal pozostają Chiny, jednak największy wzrost wartości eksportu odnotowano w przypadku sprzedaży do Singapuru (ponad dwukrotny) oraz do Wietnamu (o 18 proc.).

W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, dodatnie saldo obrotów handlowych towarami rolno-spożywczymi wzrosło o około 11 proc. i wyniosło 8 578 mln euro.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także