06.09.2016/16:16

Resort zdrowia nieprzychylny kosmetykom w aptekach

Ministerstwo Zdrowia zamierza wprowadzić regulacje w zakresie asortymentu dostępnego w aptekach. – Chcemy, żeby apteka była szczególnym miejscem, jednostką opieki zdrowotnej, gdzie można oczekiwać, że sprzedawane są skuteczne leki, a nie żelazka, perfumy, szampony i inne rzeczy – od tego są sklepy – powiedział Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia.  Stosowny zapis ma trafić do projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, nad którym prace mają ruszyć po rozstrzygnięciu konkursu na głównego inspektora farmaceutycznego.

W planach resortu są też ograniczenia w sprzedaży leków w sklepach i na stacjach benzynowych. Poza apteką miałyby być sprzedawane tylko leki do doraźnego stosowania, wyłącznie w małych opakowaniach.

Nowe zapisy w ustawie Prawo farmaceutyczne mają też dotyczyć karania za nieprawdziwe treści w reklamach leków i wyrobów medycznych. Inaczej niż w Belgii, gdzie takie reklamy są autoryzowane przed emisją, u nas za publikowanie fałszywych treści mają grozić dotkliwe kary finansowe. Krzysztof Łanda zapowiada, że będą naliczane za każdą serię reklamy, a ich zapłata będzie musiała być niemal natychmiastowa. – Jeżeli ktoś się z karą nie zgadza, to będzie mógł odwołać się do sądu. Ale zapłacić będzie musiał od razu i to dużo. Konsument musi być chroniony – powiedział wiceszef resortu. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.