06.08.2020/16:39

Resort zdrowia pokazał projekt rozporządzenia. Czy nowe przepisy zmuszą klientów sklepów do noszenia maseczek?

Ministrstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie regionalizacji i dodatkowych ograniczeń w najbardziej zagrożonych pandemią obszarach kraju. Nowe przepisy dotyczą także klientów sklepów, jednak wbrew zapowiedziom nie dają detalistom dodatkowych możliwości zmuszenia ich do noszenia maseczek.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zakłada podział Polski na trzy strefy: zieloną (bez zmian), żółtą (z drobnymi zmianami) oraz czerwoną (z największymi restrykcjami). Obecnie do strefy żółtej i czerwonej zostało zakwalifikowanych 19 powiatów. W nich sytuacja z koronawirusem jest najgorsza, a służby notują największe wzrosty zakażeń. Warto w tym miejscu dodać, że w przypadku stref żółtej i czerwonej nie zmieniają się zasady na jakich będzie można zrobić zakupy w sklepie. Nadal obowiązjue w nich m.in. nakaz noszeniu maseczek i przyłbic ochronnych.

Rozporządzenie nie daje właścicielom sklepów dodatkowych praw do bezwzględnego egzekwowania obowiązku zasłaniania ust i nosa. Jednak wprowadza zmianę, która pozwoli policji i służbom sanitarnym na bardziej efektywne kroki wobec tych, którzy się do tych zasad nie stosują. 1 września pojawi się obowiązek przedstawiania zaświadczenia potwierdzającego niemożność zakrywania ust i nosa ze względów zdrowotnych. Dotychczas wiele osób argumentowało brak maseczki lub przyłbicy ochronnej w miejscach do tego wskazanych stanem zdrowia, jednocześnie odmawiając okazania dokumentu, który to poświadcza. Dzięki temu mogły uniknąć kary. Nowe przepisy mają takie sytuacje wyeliminować, ale nie wydają się radykalną zmianą, o której wspominali przedstawiciele resortu jeszcze kilka dni temu. Być może oznacza to, że w przygotowaniu są jeszcze inne regulacje, które nadadzą nowe uprawnienia właścicielom i pracownikom sklepów.

Warto także dodać, że – w strefach żółtej i czerwonej – w lokalach gastronomicznych poza obowiązkiem zakrywania ust i nosa będzie obowiązywał limit gości – 1 osoba na 4 mkw.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • me 07.08.2020

    A gdzie to rozporzadzenie? Wyszlo juz, czy dopiero wyjdzie - chcialem przeczytac.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także