31.08.2020/10:22

Branża handlowa: Powrót do handlowych niedziel bardzo potrzebny!

– Szacujemy, że rocznie mogłoby to przełożyć się nawet na 4-proc. wzrost wizyt w sklepach i 2-proc. wzrost obrotów, co w obecnej sytuacji jest bardzo istotne – mówi Anna Szmeja, prezes Retail Institute w rozmowie z portalem biznes.newseria.pl.

Dodała jednocześnie, że należałoby zadbać o zapewnienie zatrudnionym pracownikom handlu odpowiedniej liczby dni wolnych właśnie w niedziele. Ważne również, by firmy nie chciały zatrudniać pracowników na umowy śmieciowe.

Powstał już nawet projekt tymczasowego zniesienia zakazu handlu w niedziele, które miałoby obowiązywać w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz 180 dni po ich odwołaniu. Propozycja przepisów przewiduje zagwarantowanie pracownikom branży handlowej dwóch niedziel wolnych w okresie kolejnych czterech tygodni. Dotyczyłoby to zarówno osób zatrudnionych na etacie, jak i na umowach cywilnoprawnych.  

Zdaniem Retail Institute powrót handle w niedzielę, zwłaszcza w dobie strat spowodowanych pandemią, jest bardzo potrzebny. Raport Retail Institute obejmujący 140 monitorowanych centrów handlowych wskazuje, że w marcu obroty najemców spadły o 62 proc. r/r. Cały I kwartał zakończył się na prawie 19-proc. minusie, jeśli chodzi o obroty, i blisko 22-proc., jeśli chodzi o odwiedzalność. Z kolei przychody galerii między 14 marca a 4 maja spadły praktycznie do zera, podczas gdy właściciele obiektów ponosili wszelkie koszty związane z ich funkcjonowaniem w ograniczonym zakresie. Eksperci instytutu obliczyli, że w I półroczu br. zagregowana wartość czynszów i kosztów wspólnych spadła o 16,7 proc., przy czym w kwietniu spadek był największy i wyniósł 83,8 proc.

Instytut podkreśla jednocześnie, że również sami konsumenci opowiadają się za przywróceniem handlowych niedziel. Z badania wykonanego na zlecenie CBRE wynika, że 51 proc. Polaków chciałoby powrotu niedzielnego handlu. Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent, a 16 proc. ankietowanych nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

– Mam nadzieję, że rząd zwróci uwagę na to, że handel jest istotną częścią gospodarki, a firmy handlowe są płatnikami VAT-u i innych podatków. Poza tym powrót do handlu w niedziele jest możliwy bez większych trudności, a może dość szybko złagodzić skutki kryzysu w branży handlowej wywołanego koronawirusem – dodaje prezes Retail Institute.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Augustyn 01.09.2020

    @ zainteresowany - mów za siebie, niedziele handlowe są potrzebne, tak jest zresztą w prawie całej Europe, ale kościoły w niedziele to można zamknąć - niech ludzie chodzą tam od poniedziałku do soboty. księżom też się należy jakiś wypoczynek.

  • Zainteresowany 01.09.2020

    Handlowe niedzielę tylko galerii chyba są potrzebne...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także