08.08.2016/13:03

Rewolucja w refundacji leków

Nowelizacja ustawy refundacyjnej, nad którą kończą się prace w resorcie zdrowia, ma zrewolucjonizować sposób tworzenia listy leków, do których dopłaca państwo – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Zmiany mogą zacząć obowiązywać od początku 2017 roku.

Obecnie znikome są szanse, by pieniądze z budżetu poszły na bardzo kosztowne terapie dla zaledwie kilku pacjentów. W przyszłości ma się to zmienić. Nowe przepisy mają także pozwolić chorym, którzy wyczerpali już wszystkie dostępne możliwości leczenia, na stosowanie terapii, które jeszcze nie zostały zarejestrowane. Obecnie jest to zakazane.

Refundacja ma być też instrumentem zachęcającym koncerny farmaceutyczne do inwestowania w Polsce. Firmy, które płacą u nas podatki, prowadzą badania oraz rozwijają biznes w zamian otrzymają lepsze warunki refundacji.

Ministerstwo Zdrowia chce też mieć możliwość szybkiego usuwania leków z list refundacyjnych w przypadku odkrycia nieprawidłowości (obecnie proces ten trwa nawet 9 miesięcy). Po zmianach ma zostać wprowadzona nowa kategoria odpłatność za leki refundowane w wysokości 15 proc. Obecnie najmniejsza wynosi 30 proc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.