06.04.2020/09:01

Robert Rękas, Lewiatan Holding: Rząd powinien zadbać o dostępność maseczek i środków dezynfekcyjnych w sklepach

- Istotne jest, by rząd zadbał o dostępność środków prewencyjnych dla sklepów, aby zakupy były bezpieczne, a dostęp do żywności dla społeczeństwa był zabezpieczony. Mowa tu o maseczkach, rękawiczkach, środkach dezynfekcyjnych. Są one niezbędne, a obecnie trudno je nabyć - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Robert Rękas, członek zarządu Lewiatan Holding.

Pandemia koronawirusa to największe zagrożenie dla handlu i całej polskiej gospodarki w ostatnich 30 latach?

W przeszłości przyszło nam już mierzyć się z wieloma negatywnymi zjawiskami gospodarczymi, które w różnym stopniu dotykały nasze sklepy i wpływały na ich funkcjonowanie. Pandemia koronawirusa, którą obecnie przeżywamy, jest jednak zdecydowanie bezprecedensową sytuacją, która z pewnością wpłynie na zmianę i kształt całego rynku handlowego. To ogromne zagrożenie nie tylko dla całej gospodarki, ale przede wszystkim dla polskiego przedsiębiorcy. Nasi franczyzobiorcy to w zdecydowanej większości ludzie, którzy od lat działają na tym rynku i niezależnie od konkurencji, trendów czy zmian rynkowych rozwijali swój biznes. Dziś jednak stoimy przed największym wyzwaniem, jakie mieliśmy w ciągu ostatnich 26 lat naszej działalności. Pandemia stanowi ogromne zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości. Dlatego tak mocno apelujemy o wsparcie przedsiębiorców oraz realną i dopasowaną do potrzeb pomoc. Sami, jako Lewiatan Holding, również aktywnie działamy.

Sieć Lewiatan zapowiedziała, że udzieli nieoprocentowane pożyczki franczyzobiorcom, którzy znajdą się w trudnej sytuacji w związku z koronawirusem. Czy mógłby Pan zdradzić więcej szczegółów tego projektu?

Aby chronić biznes naszych franczyzobiorców i dać im realne wsparcie ustanowiliśmy w ostatnich dniach program pomocowy. Fundusz Pomocy Lewiatańczykom gwarantuje nieoprocentowaną pomoc finansową dla sklepów, których biznes został bezpośrednio zagrożony skutkiem pandemii koronawirusa. Wartość Funduszu wynosi 10 mln złotych. To, co szczególnie ważne, fundusz powstał ze środków wspólnie wypracowanych przez Lewiatan Holding, spółki regionalne oraz samych franczyzobiorców. Jest to spójne z naszą nową strategią na lata 2020–2025, gdzie właśnie partnerstwo, współpraca czy współodpowiedzialność zajmują bardzo ważne miejsce w budowaniu naszego biznesu. A teraz te zasady materializują się w trudnej dla nas wszystkich sytuacji. Jesteśmy jedyną siecią franczyzową w Polsce, która ustanowiła tego rodzaju fundusz dla swoich przedsiębiorców.

Na czym polega wsparcie w ramach funduszu? Kto może z niego skorzystać?

Ochrona naszych franczyzobiorców przed skutkami pandemii jest dla nas obecnie priorytetowym zadaniem. Naszym obowiązkiem, jako organizatora największej franczyzowej sieci detalicznej oraz trzeciej sieci handlowej w Polsce, jest prowadzić działania pomocowe, które pozwolą przetrwać nam tę nadzwyczajną sytuację, utrzymać zatrudnienie, zachować perspektywę działania i dalszego rozwoju naszych sklepów w przyszłości. W ramach środków z funduszu nasi franczyzobiorcy będą mogli otrzymać nieoprocentowaną pomoc finansową. Alokacja środków z funduszu odbywać się będzie na podstawie jednolitych kryteriów. Żaden z naszych franczyzobiorców nie będzie pozostawiony bez pomocy.

Dodaj komentarz

2 komentarze

 • iwa2 07.04.2020

  W moim markiecie skończyły się plastikowe, jednorazowe rękawiczkiczki. Zamówienie poszło dawno temu, ale towar jest niedostępny.... Jak jako sklep mamy dać wg ustawy dostępność rękawiczek skoro nie ma ich na rynku sprzedaży?
  I jeszcze jedno pytanie: wg nowych wytycznych sklep ma udostępnić bądź rękawiczki jednorazowe, bądź przynajmniej płyn dezynfekujący.... Mój znajomy b ył w dość dużym sklepie alkohilowym, ale nie markecie i pani go nie wpuściła bo nie miał rękawiczek....ł

  Jak to tak naprawdę wygląda? Bo dzisiaj wchodząc do warzywnieka 10 razy mniejszego taki p[łyn do dezynfecji był... |
  Więc o co chodzi?

 • Kuba 06.04.2020

  Dziś dzwoniłem do apteki z pytaniem czy mają maski-oczywiście nie mają. Tak dba państwo o obywateli. Kraj z kartonu i tego z odzysku. Niestety :/

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.