04.11.2019/09:27

Rogale świętomarcińskie w Biedronce, rogale królewskie w Lidlu

Biedronka w tym roku sprzedawać będzie certyfikowane rogale świętomarcińskie. Na podobny krok nie zdecydowała się sieć Lidl, w której klienci zakupią "rogale królewskie z Cukierni Lidla", bez certyfikatu - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Firma Lidl doprecyzowała w przesłanym komunikacie, że "w niektórych Lidlach są rogale świętomarcińskie certyfikowane".

Jak zauważa gazeta, cena za jedną sztukę produktu będzie taka sama w obu sieciach i wyniesie 4,99 zł. Należy jednak dodać, że certyfikowany rogal świętomarciński w Biedronce waży 170 g, a lidlowy rogal królewski odrobinę więcej, bo 200 g.

Rogale świętomarcińskie - lub podobne do nich - to wyroby tradycyjnie dostępne w sklepach w pierwszych dniach listopada (Dzień Świętego Marcina przypada 11 listopada). Są to produkty regionalne, których nazwa jest zastrzeżona. By móc używać nazwy "rogal świętomarciński", potrzebne są odpowiednie certyfikaty zarówno dla samego produktu, jak i dla jego wytwórcy.

Sama Biedronka w ubiegłym roku sprzedała 3 mln rogali świętomarcińskich. Sieć w tym roku stawia na mocne komunikowanie oryginalności produktu. W materiałach promocyjnych pojawiają się takie sformułowania, jak "rogale świętomarcińskie rodem z Poznania", "jakość potwierdzona certyfikatem", "ponad 100 lat tradycji", czy "oryginalna receptura. Biedronka wykorzystuje także znak graficzny z hasłem "chronione oznaczenie geograficzne".

Rogal świętomarciński posiada charakterystyczne nadzienie z białego maku. Przygotowywany jest w Poznaniu oraz w niektórych częściach Wielkopolski. Tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich w Poznaniu sięga drugiej połowy XIX wieku.

Od 2008 r. nazwa "rogal świętomarciński" znajduje się w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej. Certyfikowane rogale powstają zaledwie w ponad 100 piekarniach i cukierniach.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Mycha 08.11.2019

    Niecwiem co trzeba mieć w głowie żebyvw Biedrze kupiwać rogake. Są OHYDNE!!! Kolega przyniósł do pracy. W rzeczywistości nie wyglądają tak jak zdjęciu a w środku już wcale! Gumowata buła z "czymś":w środku. Po pierwszym kęsie nikt nie jadł dalej.

  • ... 04.11.2019

    "Rogal świętomarciński posiada charakterystyczne nadzienie z białego maku" Ja się pytam, czy 100-letnim certyfikatem również objęty jest biały mak?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.