23.01.2019/16:26

Rok 2019 rozpoczął się wyraźną poprawą nastrojów konsumenckich

Jak wynika z danych GUS bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, był wyższy o 4,3 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 5,4.

Wszystkie składowe wskaźnika uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem. Największe wzrosty odnotowano dla ocen możliwości obecnego dokonywania ważnych zakupów i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrosty odpowiednio o 7,4 i 5,4 p. proc.). Dla pozostałych składowych wskaźnika wzrosty kształtowały się następująco: 3,8 p. proc. dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, 2,9 p. proc dla oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz 2,0 p. proc. dla oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju.  W porównaniu do stycznia 2018 r. obecna wartość BWUK była niższa o 0,8 p. proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 4,0 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 2,2. 

Dla większości składowych wskaźnika odnotowano wyraźną poprawę w stosunku do poprzedniego miesiąca. Największy wzrost (o 7,4 p. proc.) dotyczył oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy. Oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego wzrosły odpowiednio o 5,4 p. proc. i 3,8 p. proc. Nieznacznie pogorszyła się jedynie ocena przyszłego poziomu bezrobocia. W styczniu br. WWUK osiągnął wartość o 2,1 p. proc. niższą niż w analogicznym miesiącu 2018 r.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.