10.01.2017/12:48

Nestlé Polska podsumowuje 2016 rok

Dla Nestlé 2016 to był rok jubileuszy. Firma celebrowała swoje 150-lecie. 75. urodziny skończyła marka Winiary, a swoje 90. lat świętowała rzeszowska fabryka koncernu. To jednak nie wszystko. Firma zaangażowała się w szereg projektów społecznych

Historia Nestlé zaczęła się od mleka skondensowanego, które dokładnie 150 lat temu wyprodukowała w swojej fabryce w Szwajcarii angielsko-szwajcarska firma Anglo-Swiss Condensed Milk Company. Rok później, w 1867 roku, farmaceuta niemieckiego pochodzenia Henri Nestlé dokonał przełomu w dziedzinie żywności dla niemowląt, tworząc "lactée FARINE" – mąkę z mlekiem, czyli połączenie krowiego mleka, mąki pszennej i cukru. W 1905 roku założona przez Henri’ego Nestlé firma połączyła się z Anglo-Swiss, tworząc nowy podmiot, obecnie znany jako Grupa Nestlé.

W 2016 roku marka Winiary świętowała swoje 75-lecie. Kaliska fabryka dołączyła do grupy Nestlé 21 lat temu. Obecnie w tamtejszym zakładzie produkuje się łącznie ponad 700 wyrobów, w tym flagowy produkt Winiary - majonez dekoracyjny.

Okrągły jubileusz obchodziła w ubiegłym roku również rzeszowska fabryka marki Gerber, której historia zaczęła się 90 lat temu... od słodyczy. Obecnie w Rzeszowie wśród 330 produktów wytwarzanych w fabryce znajdują się m.in.: soki przecierowe Bobo Frut, deserki w tubkach Gerber, obiadki w słoiczkach. W 2016 w zakładzie powstała nowa linia produkcyjna, z której schodzi najnowszy produkt marki Gerber – deserki owocowe w tubkach. Koszt inwestycji to 10 mln złotych.

Program „Nestlé porusza Polskę” został ogłoszony w lutym 2016 roku z okazji 150-lecia istnienia firmy Nestlé. W pierwszym etapie, gminy z całej Polski zgłaszały chęć udziału w konkursie i posiadania siłowni na swoim terenie. Następnie internauci swoimi głosami zadecydowali, gdzie powstaną siłownie terenowe Nestlé. W ogólnopolskim plebiscycie Nestlé konkurowało ze sobą aż 710 lokalizacji w całej Polsce.

W 2016 roku po spełnieniu wszystkich formalnych wymagań, firmy Nestlé i R&R zawarły porozumienie o utworzeniu Froneri, nowej spółki joint venture produkującej lody, mrożonki i mleczne desery mrożone. Froneri obejmie swoją działalnością ponad 20 państw i zatrudniać będzie 15 000 osób. Szacowana sprzedaż produktów spółki ma wynieść około 2,6 mld euro.

Od 21 marca do biur Nestlé Purina w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 32 pracownicy przychodzą do pracy ze swoimi zwierzętami. Zanim czworonogi rozpoczęły „pracę” w biurze, musiały przejść specjalne szkolenie. Każdy pies został poddany obserwacji, jak zachowuje się w warunkach biurowych, jak reaguje na ludzi i inne psy. Po zatwierdzeniu przez zoopsychologa zwierzęta otrzymały specjalny "paszport" uprawniający je do wchodzenia na teren biura.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.