24.04.2019/09:30

Rok z placówkami pocztowymi. Operacja sieci Żabka opłaciła się

Dokładnie rok temu, 24 kwietnia 2018 roku redakcja wiadomoscihandlowe.pl jako pierwsza opisała inicjatywę sieci Żabka, dzięki której w sklepach jej franczyzobiorców osoby zatrudnione mogą pracować w każdą, także i niehandlową niedzielę. Publikacja wywołała prawdziwą burzę w świecie handlu i polityki. Tymczasem od "pocztowej" transformacji sklepów minął rok: sądy potwierdziły legalność działań sieci, a strona rządowa mimo deklaracji nie uchwaliła nowelizacji ustawy nazywanej często "lex Żabka".

Przypomnijmy, 25 kwietnia franczyzobiorcy sieci Żabka zaczęli otrzymywać naklejki z napisem "placówka pocztowa". Był to ostatni etap procesu zapoczątkowanego... jeszcze w 2012 roku. - Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku – wyjaśniało rok temu w odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe Żabki.

Przeczytaj cały tekst z kwietnia 2018 roku

Mimo, że formalnie Żabki placówkami pocztowymi były wcześniej, to pojawienie się naklejek można wiązać z wprowadzeniem przepisów o ograniczeniu handlu w niedziele. Wszystkie sklepy w Polsce od marca 2018 roku objęte są formalnym zakazem handlu w niektóre niedziele. Wśród wyjątków od obowiązywania ustawy pojawiły się m.in. placówki pocztowe (domyślnie - miało to być kilka działających przez cały tydzień punktów Poczty Polskiej) czy sklepy, w których za kasą staje wyłącznie właściciel. Miało to otworzyć pole do otwierania w niedziele małych sklepów należących do niezależnych detalistów.

Sklepy Żabka spełniały ostatni warunek - mogły być otwarte w każdą, także niehandlową niedzielę. Pracować w nich mogli wyłącznie właściciele sklepów lub członkowie ich najbliższej rodziny. Status "placówki pocztowej" umożliwił pracę osób zatrudnionych np. na umowę o pracę. Był to ważny krok, bo choć w całej Polsce jest już ponad 5,6 tys. sklepów Żabka, to z siecią współpracuje ponad 3 tys. franczyzobiorców (wielu z nich ma po kilka sklepów).

Kontrole

Pomysł sieci rozpoczął dyskusję, która przetoczyła się m.in. przez świat biznesu, polityki i mediów. Zdanie prawników było jasne - jeśli umowa z operatorem pocztowym czyni sklep "placówką pocztową", wtedy może działać bez żadnych przeszkód także w niedziele niehandlowe. Mimo to w sprawie sieci interweniowała m.in. posłanka PiS, Krystyna Pawłowicz. Złożyła ona interpelację poselską, w której pytała Jadwigę Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, o ewentualne prace nad nowymi przepisami regulującymi kwestię sieci franczyzowych.

Bardzo szybką interwencję w sprawie Żabek podjęło ministerstwo pracy. Na początku maja resort zwrócił się do Państwowej Inspekcji Pracy z prośbą o kontrole Żabek (co wyszło na jaw dopiero pod koniec czerwca). Jeszcze w kwietniu, wkrótce po naszej publikacji, w której ujawniliśmy plany Żabki, zastępca Głównego Inspektora Pracy Dariusz Mińkowski zwrócił się do okręgowych inspektoratów z prośbą o przyjrzenie się tym przedsiębiorcom, którzy otwierać będą sklepy w niedziele, powołując się na status placówek pocztowych.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Prawda 04.05.2019

    Niech Ameryka zarabia a głupi Polak no cóż przed szkoda i po szkodzie :)

  • Grzegorz_098 30.04.2019

    Nie widzę nic złego w tym

  • Suzanna 26.04.2019

    Ale cieszę się, że chociażby jakiś sklep jest czynny w weekend i święta. Tak trzymać Żabka!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.