12.01.2021/09:22

Rolnicy skarżą się na podatek cukrowy. Mogą ucierpieć na nowych przepisach

Producenci buraków cukrowych narzekają na nowe regulacje związane z podatkiem cukrowym. Twierdzą, że zmniejszenie zapotrzebowania branży napojowej na cukier w ostateczności odbije się przede wszystkim na nich.

O sprawie pisze dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna. Rafał Strachota, dyrektor Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego podkreśla, że spodziewa się spadku popytu na cukier od producentów napojów. To z kolei może przełożyć się na niższe ceny, a w konsekwencji spadek produkcji.

Eksperci rynkowi zwracają uwagę na konstrukcję polskiego rynku cukru. Producenci część kosztów nowego podatku zechcą przerzucić na dostawców, w tym przypadku dostawców cukru. Cukrownie w Polsce są jednak dosyć skoncentrowane, co powoduje, że łatwo będzie przerzucić koszty na końcowy element tego łańcucha – plantatorów buraka cukrowego. Odpada tutaj możliwość transportu tych warzyw do cukrowni położonych dalej od upraw i ewentualne budowanie konkurencji, ponieważ jest to mało opłacalne.

Strachota dodaje, że to kolejne niekorzystne rozstrzygnięcie dla hodowców buraka. Wskazuje, że wcześniej mocno ograniczono używanie środków ochrony roślin , a także wprowadzono limity w nawożeniu.     

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także