16.08.2018/10:13

Rolnicy: żywność może podrożeć nawet o 80 procent

Zdaniem rolników susza oraz problemy z afrykańskim pomorem świń mogą spowodować bardzo duże wzrosty cen produktów spożywczych. Wystosowali w tej sprawie już specjalne pismo do premiera i ministra rolnictwa.

Sprawę opisuje dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna. Zdaniem Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej „Solidarni” liczba ofiar obu tych klęsk jest dużo większa niż liczba zgłoszonych przypadków, gdyż część rolników w ogóle nie złożyło wniosków, nie wierząc w ich skuteczność.

Rolnicy podkreślają także, że część produktów może podrożec nawet o 80%. Rosną np. ceny zbóż, a to przełoży się chociażby na cenę pieczywa. Szacują także, że cena bochenka chleba może sięgnąć nawet 10 zł. Zdrożeć ma także wołowina i wieprzowina.

Emocje studzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego zdaniem komisje szacujące szkody jeszcze pracują. Pomoc zostanie uruchomiona zostanie natychmiast, gdy owe komisje zakończą ocenę szkód. Zdaniem rolników jednak, że ze względu na niewywiązanie się z umów na dostawę produktów grożą im bardzo wysokie kary finansowe, dużo większe niże ewentualne rekompensaty.

Więcej w DGP.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.