16.02.2017/12:14

Rolniczy OPZZ pyta Biedronkę o kontrakt z niemieckim koncernem mięsnym Tonnies Fleish

Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR wystosował na początku stycznia zapytanie do zarządu Jeronimo Martins Polska, właściela ponad 2700 sklepów Biedronka ws. informacji, jakoby największa sieć handlowa w Polsce miała podpisać kontrakt na dostawę mięsa z niemieckim gigantem Tonnies Fleish.

„W imieniu Rolniczego OPZZ zwracam się do Pana z prośbą o sprostowanie lub potwierdzenie informacji, która do nas niedawno dotarła. Według naszych źródeł, od 01.01.2017 Tonnies Fleish z Niemiec ma być dostawcą na polski rynek surowego, porcjowanego mięsa wieprzowego do znanych, największych dyskontów Biedronki. Czujemy się poruszeni tym, że polscy rolnicy zostaną pozbawieni możliwości sprzedaży trzody chlewnej do polskich zakładów, które tym samym utracą duży rodzimy rynek zbytu dla swoich produktów. Importowane rzekomo mięso będzie oferowane pod brandem własnym Biedronki „Kraina Mięsa”. Klienci będą nieświadomi nabywania towarów niepochodzących od polskich hodowców, gdyż hasło Biedronki mówi o 90 proc. produktów pochodzących od polskich rolników. Atrakcyjność cenowa towarów nie będzie wynikać z kosztów produkcji, a tylko z chęci zdobycia rynku polskiego, tym samym dominacji nad polskim rolnictwem – napisał w liście do władz JMP Sławomir Izdebski.

Kilkanaście dni później, Maciej Łukowski, dyrektor finansowy i członek zarządu Jeronimo Martins Polska odpowiedział na zapytanie przewodniczącego Rolniczego OPZZ. Niestety w komunikacie nie pojawiła się jednoznaczna odpowiedź na pytanie Sławomira Izdebskiego „Czy Biedronka zamierza podpisać umowę z niemieckim gigantem Tonnies Fleisch?”.

"(...) obecnie współpracujemy z ponad 500 rodzimymi przedsiębiorstwami, a niemal 90 proc. produktów spożywczych w naszym asortymencie to produkty pochodzące od krajowych dostawców. W przypadku świeżego mięsa odsetek ten jest jeszcze wyższy. Oznacza to, że zapytania dotyczące możliwości nawiązania współpracy handlowej są kierowane w pierwszej kolejności do polskich podmiotów. Jedynie w sytuacji, gdy dostawy spełniające takie warunki i wymagania, jak powtarzalna wysoka jakość, konkurencyjna cena, stałe dostawy oraz odpowiednie wolumeny produkcji nie mogą być realizowane przez lokalnych dostawców - szukamy ich alternatywnych źródeł poza granicami kraju" – poinformował Maciej Łukowski, dyrektor finansowy i członek zarządu Jeronimo Martins Polska.

Sieć ponad 2700 sklepów Biedronka należy do portugalskiej spółki Jeronimo Martins.

KLIKNIJ I JUŻ DZIŚ ZAREJESTRUJ SIĘ NA KONGRES MIĘSNY 2017!

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.